Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  פלילי: השלכות של החזקת סמים קלים

  החוק בישראל לא עושה הבחנה בין סמים קלים לסמים קשים ומכל מקום כולם יחד ולחוד נחשבים לסמים אסורים. 

  פלילי: השלכות של החזקת סמים קלים

  השוני היחיד שבא לידי ביטוי לצרכי אכיפה וענישה מתמקד בשאלה האם מדובר בסמים לצריכה עצמית ובין החזקת סמים שלא לשימוש עצמי שאז רמת הענישה חמורה יותר, שכן החוק מייחס לזו האחרונה עבירה של סחר בסמים.

  תוכן עניינים

  החזקת סמים ומדיניות אי הפללה

  בשנת 2019 נכנס לתוקפו התיקון לחוק הסמים, הוא "חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים, התשע"ט-2019" המוכר בשם "חוק אי ההפללה" ומתייחס לשימוש והחזקת סמים מסוג קנאביס (הכולל גם את השמות הנפוצים: מריחואנה, גראס וחשיש) ופירושו ביטול הסנקציה הפלילית וקביעה של סנקציה מנהלית במקומו למרוץ שמדובר בעבירת סמים לכל דבר ועניין; כלומר המעשה נותר עדיין בלתי חוקי אך התיקון מתווה מדיניות ענישה מקלה וסלחנית יותר כגון קנס או הפנייה לגורמי טיפול.

  ישנם חילוקי דעות לא מעטים באשר להשלכות האפשריות כתוצאה מהתיקון לחוק לרבות הסכנות למשתמשים בעקבות השימוש בסם, לשאלה איך המתירנות בענישה תשפיע על היקף השימוש בסם ועל גילם של המשתמשים, כמו כן נרשמה דאגה בעקבות חוסר הפיקוח על השימוש בסמים אלו.

  על פי התיקון לחוק, אדם שנתפס לראשונה עם סם מסוג קנאביס בכמות של עד 15 גרם, ישלם קנס של 1,000 ₪, בפעם השנייה שייתפס בגין עבירה זו, סכום הקנס יוכפל ויעמוד על 2,000 ש"ח. רק מהפעם הרביעית בה אדם ייתפס בגין אותה עבירה של החזקת סמים  או שימוש בסם מסוג קנאביס לצריכה עצמית, תישקל האפשרות להגיש נגדו כתב אישום. ומה קרה לפעם השלישית אתם שואלים?? התשובה היא הסדר מותנה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   הסדר מותנה

   על פי התיקון לחוק, אדם שנתפס כאמור בפעם השלישית עובר עבירה של החזקת סמים או שימוש בסם מסוג קנאביס לצריכה עצמית, ייקבע מולו הליך הסדר מותנה לצורך סגירת התיק.

   הסדר מותנה הינו סוג של הסכם שנערך בין הנאשם למדינה במסגרתו הנאשם מודה בעבירה המיוחסת לו ובתמורה המדינה מתחייבת שלא להעמידו לדין ולפתוח כנגדו בהליכים פליליים.  ההסדר המותנה למעשה מאפשר לאזרחים נורמטיביים שסטו מדרך הישר, לחזור לשגרת חייהם במהירות האפשרית בלא תיק פלילי.

   התנאים לעריכת הסדר מותנה:

   • הנאשם ללא עבר פלילי ב 5 השנים האחרונות.
   • הודאת הנאשם בעבירה המיוחסת לו.
   • הנאשם אינו קטין, אסיר או חייל בצבא ההגנה לישראל.

   סמים קלים, מחיר כבד

   השפעות הסמים על הגוף והנפש תלויה בשני גורמים: סוג הסם ותדירות השימוש בו. הגיע הזמן לנפץ את המיתוס שהקנאביס הוא סם קל!  כל סם, גם אלו שנחשבים לסמים קלים  עלולים לגרום לנזק קשה מאוד למוח והדבר קריטי במיוחד כאשר מדובר בילדים ומתבגרים הנחשבים לחתך האוכלוסייה המועד יותר לפורענות. המוח שלהם עדיין לא מגובש ונמצא בתהליכי בנייה ועיצוב.

   מאחר ורוב הסמים נקנים ברחוב, התוכן של הסם לעתים לא ברור. לדברי משרד הבריאות, השימוש בסמי פיצוציות למשל המוכרים לציבור בשלל שמות מפתים כגון "נייס גאי","מסטולון" ו"מבסוטון" מסוכן ביותר, אינו חוקי ועלול לגרום למוות.

   ההשפעות הפסיכולוגיות כתוצאה מהשימוש בסמים, קלים וקשים כאחד, יכולות לכלול השפעות "רכות" הכוללות רגיעה, ישנוניות ומעין שמחה מדומה לזמן מוגבל והשפעות "רחבות" יותר שעלולות לבוא לידי ביטוי בפחדים, דיכאונות, התקפי חרדה ואף התפרצות של מחלת הסכיזופרניה.

   כדאי לקחת בחשבון שגם בשימוש חד פעמי בסם, עלולות להביא לכדי נזק בלתי הפיך המחייב שימוש כרוני בתרופות פסיכיאטריות לכל החיים. בדומה למשחק רולטה, שימוש בסמים הוא הימור, אך כזה שממנו ניתן לצאת רק מופסדים.

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר law4youth החוג למשפטים אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף