Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  שותפות עסקית, יתרונות וסיכונים

  ישנם שותפים לדירה וישנם שותפים לחיים אך ישנה גם שותפות עסקית. האם השותפות העסקית משתלמת? האם נכון הדבר שמדובר בזוגיות בפני עצמה? עד כמה השותפות מחייבת? ובכלל- למה לי להקים שותפות? ואולי, לפני הכל כדאי לשאול- מהי אותה שותפות שכולם מדברים עליה.

  שותפות עסקית, יתרונות וסיכונים

  תוכן עניינים

  שותפות ושותפות עסקית

  שותפות באה מהמילה "שיתוף" אשר פירושה במילון- לקיחת חלק בדבר, התחברות אל מישהו לשם עבודה יחד עמו. ואכן, שותפות ישעוה לנו יותר כיום בצמד המילים: "שותפות עסקית". אם כן נשאלת השאלה מהי אותה שותפות עסקית?

  כאשר אנשים מתאגדים לצורך הקמת עסק הם עושים זאת בדרכים שונות, הדרך המוכרת לנו ביותר היא הקמת חברה. אולם ישנם סוגים נוספים של תאגיד כגון חברה פרטית (חברה שאינה נסחרת בבורסה).

  שותפות עסקית הינה סוג של תאגיד משפטי. כיום, בהתאם לחוק החברות תאגיד (ובכלל זה שותפות) מהווה אישיות משפטית נפרדת דהיינו- לתאגיד, מכל סוג, יש זכויות וחובות והוא יכול לתבוע ולהיתבע. מדובר במעיין אדם בפני עצמו אשר מופעל על ידי השותפים ושאר חברי השותפות.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   שותפות, האם זה כדאי לי?

   בטרם תחליטו האם ברצונכם להקים שותפות או לפתח עסקה עם שותפות כדאי לבחון מה ברצונכם להשיג, מהם הקווים האדומים שלכם ולשם כך מובאות בפניכם העובדות הבאות:

   בניגוד לחברה בע"מ, על אף היותה אישיות משפטית נפרדת, בשותפות רגילה, השותפים חבים וזכאים יחד ולחוד. כלומר מעשהו של שותף אחד יחייב ויזכה את האחר. כל מי שתובע שותפות יכול להיות בטוח שאם לא יצליח להיפרע משותף אחד, יוכל להיפרע מן השותף האחר.

   מי שיפרעו ממנו את החוב זכאי להיפרע מן השותף אשר לא חלק איתו את הנטל. זו מהות השותפות.

   אופי השותפות מחייב את השותפים להחליט יחד מי יתקבל לשותפות. אין האחד פועל ללא האחר. כשותף עובדה זו מעניקה לך השפעה על בחירת שותפייך מחד אולם כל שותף יכול להביא לפירוק החברה שכן בשותפות שהוקמה לתקופה בלתי מוגבלת, ואחד השותפים קם ורוצה לפרק את השותפות, החלטתו תביא לפירוק ולשאר השותפים אין אפשרות להמשיך הלאה בלעדיו.

   גם החלטות ניהוליות מתקבלות בשיתוף, אין גורם חיצוני שמקבל את ההחלטות למען השותפות. השותפים הם גם מנהליה.

   מגע עם שותפות טומן בחובו סיכון רב, שכן שותפות איננה מהווה קרקע יציבה כחברה- אשר לא מתפרקת כ"כ בקלות, מכילה גורמים מקצועיים וחיצונים לבעלי ההון שמנהלים אותה וכד'…

   ומנגד עסקה וניהול עסק בצורת שותפות מקים ביטחון- מדובר באנשים אשר מחויבים במלוא מובן המילה לעבודתם שכן הסיכון אם יקרה משהו מונח על כתפיהם והם מודעים לכך.

   אם כן, יש יתרונות ויש חסרונות זה לצד זה בהקמת שותפות ואף בקיום עסקים מול שותפות. חשוב לציין שישנם סוגי שותפויות שונים ובמאמר זה אנו מתייחסים לשותפות רגילה. ולמרות זאת מן הראוי לציין כי ישנה גם שותפות מוגבלת אשר עיקר השוני בה הוא שהיא מגבילה את האחריות האישית של השותפים לתשלומי חובות.

   אנו רואים כי לשותפות יתרונות וחסרונות רבים. אופי פעילות התאגיד בדרך של שותפות משפיע הן על דרך הפעילות והן על צורת פירוק השותפות. כלומר לצורת ההתאגדות ישנה השפעה מהותית על הולדת התאגיד, מהלך חייו והן על צורת פירוקו.

   הסכם שותפות – מה זה?

   כשם שכל הקמת תאגיד מצריכה הצהרת כוונות מראש, כך גם שותפות. על השותפים ליצור הסכם שותפות בינם לבין עצמם על אופי חלוקת הרווחים, על צורת הפעילות של השותפות, אג'נדות משותפות וכד'.

   הסכם שכזה צריך להיות כפוף לחוק ולכן מן הראוי לעשותו בנוכחות עו"ד אשר מתמחה בעניין. יש לראות בהסכם כמעין הסכם ממון לפני חתונה כיוון שהוא עתיד להשפיע בעיקר במצב העגום של פירוק שותפות ולכן יש לתכנן את צעדיכם בקפידה ובכובד ראש.

   אני מזכירה לך, שב ובחן מה ברצונך להשיג. האם אתה מעדיף יציבות, בטחון פיננסי, הנהלה מקצועית? רק לאחר שתגלה מהו הכיוון שבו תרצה לבחור תדע האם שותפות מתאימה לך ומרגע שתחליט כי כך הדבר כל שיוותר לך הוא למצוא את שותפך לחיים.

   שותפות עסקית וילדי החוג למשפטים – נקודה למחשבה:

   מהי השותפות הראשונה שעשיתם עם תלמיד בכיתה, עם חבר, עם בן משפחה? למה אתם יכולים לקרוא שותפות, ובמה דומה היא לשותפות העסקית בעולם העסקים?

   האם תוכלו לחשוב על הסכם שותפות שפעם אולי תכתבו?

   בהצלחה!

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר law4youth החוג למשפטים אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף