Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  סעיפים נבחרים בחוזה מכר דירה

  הרבה חולמים על דירת החלומות, אך לפני הרכישה הם חייבים לחתום על חוזה מכר. מה חשוב לבדוק במסגרת חוזה מכר דירה? מהו נסח טאבו והאם מומלץ לחתום על זיכרון דברים ? במאמר שלפניכם.

  סעיפים נבחרים בחוזה מכר דירה

  מכירת דירה וקניית דירה אלו הן הפעולות הכלכליות החשובות בחיינו שכן הן היקרות ביותר. כאשר אנו מוכרים דירה או רוכשים דירה, חשוב מאוד להקפיד על כל הפרטים בתוך חוזה מכר דירה משום שכל טעות, יכולה לעלות ביוקר בהמשך הדרך.

  תוכן עניינים

  ישנם אנשים הנמנעים מלפנות אל עורך דין לשם עריכת חוזה מכר דירה. המוכרים מבקשים להרוויח כמה שיותר ממכירת דירתם ועל כן, מעדיפים לצמצם עלויות ולערוך חוזה מכר דירה בעצמם.

  הקונים מצידם, טרודים בעלויות של רכישת הדירה ועל כן, לעיתים קרובות, לא פונים אל עורך דין הבקיא במקרקעין על מנת שיבנה עבורם חוזה מכר דירה.

  הימנעות מקבלת ייעוץ משפטי מקצועי עלולה לגרום לנזק רב לשני הצדדים. הקונה יכול לגלות כי רכש דירה שכלל אינה שייכת לאדם ממנו רכש אותה. המוכר, יכול לגלות כי חוזה מכר דירה עליו חתם, אינו מטיב עמו ופוגע בזכויותיו, כל זאת עקב הימנעותם מקבלת ייעוץ משפטי.

  בניית חוזה מכר דירה מוכרחה להיעשות על ידי עורכי דין מקצועיים אשר בקיאים בדיני המקרקעין. כל צד צריך להיות מיוצג על ידי עורך מטעמו אשר דואג לזכויותיו וכך מתנהל משא ומתן מקצועי בין עורכי הדין אשר מגיעים לניסוח חוזה מכר דירה ממנו שני הצדדים יהיו מרוצים.

  מהי חשיבותו של הוצאת נסח טאבו? האם כדאי לחתום על זיכרון דברים? מהם סעיפי החובה בכל חוזה מכר דירה?

  הוצאת נסח טאבו

  חשיבותו של הוצאת נסח מלשכת רישום המקרקעין (טאבו) היא גדולה הן עבור הקונה והן עבור המוכר. בהליך של מכירת דירה, מומלץ להוציא נסח בתחילת המשא ומתן בין הצדדים ופעם נוספת, סמוך ככל האפשר למועד החתימה על חוזה מכר דירה.

  הבדיקה הראשונה נותנת "אור ירוק" לקונה להמשיך במשא ומתן עם המוכר ואילו הבדיקה השנייה נועדה כדי לוודא כי דבר לא השתנה במהלך התקופה שחלפה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   הוצאת הנסח אינה חשובה רק לקונה אלא גם למוכר. מומלץ למוכר להוציא נסח טאבו, טרם הוא מציע את דירתו למכירה. מדוע? לעיתים יכול להיווצר מצב שישנו עיקול על הנכס של המוכר, מבלי שהוא מודע לכך. במקרה שכזה, יוכל המוכר לטפל בבעיה, לפני שהוא מתחיל בתהליך המכירה ולהימנע מסיטואציה בלתי נעימה.

   זיכרון דברים – האם לחתום עליו?

   בכל הנוגע אל זכרון דברים, ישנה טעות נפוצה על פיה, זכרון דברים איננו מחייב. זוהי הנחה שגויה מאוד. זכרון דברים הוא חוזה לכל דבר והוא מחייב את הצדדים לו. לפיכך, חתימה על זכרון דברים, צריכה להיעשות בזהירות ובשיקול דעת.

   כאשר נשאלת השאלה האם לחתום על זכרון דברים או אם לאו, התשובה השכיחה יותר היא להימנע מחתימה על זכרון דברים. מדוע?

   היות שזיכרון דברים מחייב בדיוק כמו חוזה מכר דירה, החתימה עליו איננה כדאית אלא במצב שבו כל פרטי העסקה גובשו והם מוסכמים. לרוב, בשלב מקדמי זה, המשא ומתן בין הצדדים לא הסתיים כך שחתימה על זכרון דברים, מעוררת וויכוחים ומחלוקות באשר לתנאי החוזה.

   עריכת חוזה מכר דירה

   בפתח הדברים צוין כי ישנם אנשים אשר נמנעים מלמסור את מלאכת עריכת חוזה מכר לדירה לידיו של עורך דין. לעיתים הדבר נובע משיקולים כלכליים של חיסכון בעלויות ולעיתים, מן המחשבה כי ניתן לעשות זאת לבד, ללא עזרה מקצועית.

   חשיבותו של הייעוץ המשפטי בהליך של מכירה או קניית דירה היא גדולה מאוד הן עבור הקונה והן עבור המוכר. היות שמדובר בצעד הכלכלי הגדול ביותר של כל אדם, אין מקום לטעויות.

   חוזה מכר דירה שנעשה על ידי עורך דין מקצועי המתמחה בדיני המקרקעין, מאפשר לשני הצדדים להיות שקטים כי כל צד ימלא אחר חובותיו. עורך דין בעל ניסיון יוכל לנסח חוזה מכר דירה, באופן שיטיב עם שני הצדדים ויוודא כי כל צד מקבל את תמורתו.

   חוזה מכר דירה – סעיפי המפתח

   עריכת חוזה מכר דירה צריכה להיעשות בהתאם לדרישות הצדדים ורצונותיהם. אולם, ישנם סעיפי מפתח אשר חשוב להכלילם במסגרת חוזה מכר דירה, כדוגמת:

   1. תנאי התשלומים ומועדם – בחלק נכבד מן המקרים משלם הקונה את התמורה למוכר, במספר תשלומים. חוזה מכר דירה צריך לכלול את תנאי התשלומים ומועדם בצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים.

   2. מועד מסירת חזקה בנכס – יש לוודא כי חוזה מכר דירה מציין את התאריך בו תימסר החזקה בנכס.

   3. משכנתא – אם ישנה משכנתא על הדירה, יש לכלול במסגרת חוזה מכר דירה, את פרטיה המלאים של המשכנתא ובמיוחד, מהו סכום הסילוקין.

   4. תרופות – חוזה מכר דירה חייב לכלול סעיף תרופות אשר יגדיר מהם הסעדים אשר יעמדו לרשות הצדדים, במקרה של הפרת החוזה.

   5. נספחים – חוזה מכר דירה צריך לכלול את כל הנספחים הרלוונטיים כגון: ייפוי כוח, נסח טאבו ועוד.

   בניית חוזה מכר דירה מוכרחה להיעשות תוך הקפדה על כל פרטי החוזה. יש לעגן בחוזה את כל ההסכמות שבין הצדדים, למען מניעת מחלוקות ושאלות של פרשנות.

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר Law4youth אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף