לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מושגים מרכזיים בתהליך פונדקאות

מושגים מרכזיים בתהליך פונדקאות

חוק הסכמים לנשיאת עוברים מונה מספר מושגים מרכזיים בתהליך פונדקאות. על פי החוק, אם נושאת היא כל אשה הנושאת הריון עבור הורים מיועדים. האישה וההורים חייבים להיות מאושרים על ידי ועדה מקצועית. שר הבריאות אחראי על בחירת חברי הועדה ומינוי יושב הראש. החוק מגדיר הורים מיועדים בתור איש ואשה שהם בני זוג, המתקשרים עם אם נושאת. בפרק הפרשנות לא מתייחס החוק אל מצבם הרפואי של בני הזוג, על אף שבפועל מותר לבצע הליכי פונדקאות רק אם מצבם הרפואי של ההורים המיועדים אינו מאפשר להם להרות. הגדרות אחרות המופיעות בפרקי החוק קובעות מהו הסכם לנשיאת עוברים: זהו הסכם בין הורים מיועדים לבין אם נושאת, שעל פיו האם מסכימה להתעבר לאחר השתלת ביצית מופרית. בהסכם מתחייבת האם לשאת את ההיריון ולמסור את התינוק לאחר הלידה. למידע מלא על הגדרות המופיעות בחוק הסכמים לנשיאת עוברים ניתן לפנות למנהל פורום פונדקאות על מנת שייתן את המידע המלא על רזי החוק.

גורמים המעורבים בתהליך פונדקאות

חוק הסכמים לנשיאת עוברים מציין מהי “מחלקה מוכרת” בהקשר של פונדקאות. זו מחלקה בבית חולים או מרפאה בה ניתן לבצע פעולות רפואיות הקשורות בהפריה חוץ גופית. מחלקה מוכרת יכולה להיות חלק מכל בית חולים בו הכיר מנכ”ל משרד הבריאות בהודעה ברשומות ועל פי תנאים שנקבעו מראש. גורמים נוספים המעורבים בתהליך פונדקאות ומופיעים בחוק הסכמים לנשיאת עוברים הם בית המשפט ופקיד הסעד. הגורם האחראי על תהליך פונדקאות הוא בית משפט לענייני משפחה, אולם עד כינונו מתבצע הטיפול בין כתלי בית המשפט המחוזי. פקיד סעד ופקיד סעד ראשי מוגדרים בחוק בתור עובדים סוציאליים שהוסמכו על ידי שר העבודה והרווחה. מבחינה משפטית, החוק מגדיר מהם יחסי הורות וכיצד ניתן להביאם לידי ביטוי במהלך ולאחר פונדקאות. יחסי הורות מוגדרים בחוק בתור מערכת חובות, זכויות וסמכויות הקיימת בין כל הורה לילדו. לעומת זאת, צו הורות הוא צו הניתן על ידי הגורמים המוסמכים בדבר אפוטרופסות של הורים מיועדים על ילד. הצו קובע יחסי הורות בין הצדדים והוא מאפשר לבית המשפט למצות את הדין עם הורים שאינם עומדים בו. הגדרות אלו חיוניות למימוש פונדקאות באופן חוקי.

עו”ד אדי סוברי (39) מנכ”ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף