לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מה שנפגעי רשלנות רפואית בלידה צריכים לדעת

הידעתם שניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין רשלנות רופא בלידה? כיצד מגיעים תביעה כזו? מהי אחריות הרופא במקרים אלו? במאמר שלפניכם.

מה שנפגעי רשלנות רפואית בלידה צריכים לדעת

מטרתם של דיני הנזיקין היא להשיב את המצב לקדמותו, עבור הנפגע. לשם כך, פוסקים בתי המשפט פיצוי כספי לנפגעים, המגישים תביעת נזיקין.

הפיצוי הכספי ניתן הן בעבור הנזק הכלכלי והן בעבור עוגמת הנפש.

רשלנות רפואית, היא אחת מעוולות הנזיקין המרכזיות ובישראל, מוגשות תביעות רבות בגין עוולה זו.

ישנם סוגים שונים של רשלנות רפואית ואלו עלולים להתרחש, במגוון פרוצדורות רפואיות, בדרגות חומרה שונות. אחד מן המקרים החמורים ביותר הוא רשלנות רפואית בלידה. זו עלולה לגרום לנזקים פיזיים חמורים לעובר ואף למותו.

נפגעי רשלנות רפואית בלידה, חווים כאב וסבל, בל יתואר אך חשוב שידעו על זכותם להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית וקבלת פיצוי כספי, אשר יהווה עזר כלכלי עבורם.

רשלנות רפואית בלידה – בפעולה ובמחדל

רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש הן על ידי פעולה אקטיבית והן על ידי מחדל. פירושו של דבר הוא כי הימנעות מביצוע בדיקה כלשהי, כמו ביצועה באופן לא מקצועי, יכולה להיות רשלנות רפואית.

למרבה הצער, ישנם לא מעט מקרים של רשלנות רפואית בלידה ולכן, חשוב מאוד כי הנפגעים יידעו כי הטיפול שקיבלו, היה רשלני.

מתי מתרחשת רשלנות רפואית בלידה? כאשר הפעולה או העדר הפעולה, חרגו מסטנדרט הטיפול המקובל, הסביר.

כאשר מדובר על מצב רפואי נדיר וחריג, יכול ולא תוטל אחריות בגין רשלנות רפואית, היה ובית המשפט ישתכנע, כי לא ניתן היה לצפות מהרופא הסביר לנהוג אחרת באותן הנסיבות.

אחת הדוגמאות השכיחות לרשלנות רפואית במחדל היא השתהות במתן טיפול. ישנן נשים אשר מגיעות לבית החולים, במצב רפואי, הדורש טיפול דחוף ומיידי. זהו סטנדרט הטיפול הסביר. כאשר הצוות הרפואי משתהה בטיפול וגורם לנזק, חרג הוא מנוהל העבודה המקובל ועל כן, מדובר במקרה של רשלנות רפואית.

דוגמא נוספת לרשלנות רפואית במחדל: העדר אבחון של בעיה במהלך הלידה. עובר הנמצא במצוקה, אשר הצוות הרפואי נכשל מלאבחן אותה, עלולה לגרום לעובר למום ואף למותו.

במקרים שונים, מתרחשת רשלנות רפואית בלידה על ידי פעולה אקטיבית רשלנית של הגורם המטפל. למשל, ביצוע בדיקה בצורה לא מקצועית.

לקבלת מענה אישי ומקצועי כנסו לפורום רשלנות רפואית >>

הגשת תביעה משפטית

כל אדם הנפגע מרשלנות רפואית, זכאי להגיש תביעה כנגד הגורם שהתרשל. במקרים של רשלנות רפואית בלידה, הנזקים יכולים להיות חמורים ביותר, הן מהפן הכלכלי והן מהפן הנפשי.

ילד שבא לעולם, עם פיגור או מום, עקב רשלנות רפואית, איבד את הנאת החיים והוריו, חווים עוגמת נפש עצומה בשל מצב הילד.

בד בבד, נאלצים הם להתמודד עם הוצאות כספיות גדולות, הנדרשות לשם טיפול בילד עם צרכים מיוחדים.

למרבה הצער, ישנם מקרים של רשלנות רפואית, בהם נפטר הילד, מיד לאחר הלידה, עקב רשלנות הטיפול בו ובאם. קשה לתאר את העצב והכאב של ההורים במצב שכזה.

בכל אחד מן המקרים הללו וברבים אחרים, של רשלנות רפואית בלידה, יש להגיש תביעה נגד הגורם המטפל. חשוב לדעת כי בתי המשפט פוסקים פיצויים גבוהים לנפגעי רשלנות רפואית ולכן, חשוב וכדאי להגיש תביעה.

אין חולק על כך כי הפיצוי הכספי לא ישיב את המצב לקדמותו, אך יכול הוא להקל מאוד על חיי הנפגעים.

לשם הגשת תביעה, יש לגשת לעורך דין המתמחה ברשלנות רפואית.

אופיו של ההליך

המידע החשוב ביותר עבור נפגעי רשלנות רפואית בלידה הוא זכותם להגשת תביעה ולקבלת פיצוי כספי. מעבר לזאת, חשוב מאוד להבין את אופיו של ההליך:

1. הגשת התביעה : פנו הנפגעים אל עורך הדין, יאסוף הוא את כל החומר הרפואי ויפנה למומחה, לקבלת חוות דעת רפואית. הגשת התביעה יכולה לקחת מספר חודשים, היות שיש להמתין עד לקבלת חוות הדעת מן המומחה. לא ניתן להגיש תביעה, ללא חוות דעת.

2. תגובת הצד השני : לאחר שהוגשה התביעה, יש להמתין לתגובת הצד השני, אשר לרוב, יגיש גם חוות דעת מטעמו.

3. פשרה : ישנם מקרים בהם, תביעות רשלנות רפואית, מסתיימות בפשרה. במצב זה, יבואו לסיומו ההליך, תוך זמן קצר יחסית. עורכי דין בישראל המומחים לרשלנות רפואית, יידע האם כדאי להסכים לפשרה שהוצעה, או האם להמשיך בהליך עד תום.

4. פסק דין : היה והתביעה לא נסתיימה בפשרה, יתנהל ההליך המשפטי עד סופו והדבר כולל כמובן גם דיוניו הוכחות. במקרה זה, ייאלצו הנפגעים להמתין תקופה ארוכה יותר, אשר יכולה להתפרש גם על מספר שנים, עד למתן פסק דין לטובתם.

נפגעי רשלנות רפואית בלידה, צריכים להכיר את זכותם לקבלת פיצוי כספי מן הגורם שהתרשל. רשלנות רפואית יכולה להיגרם, על ידי פעולה אקטיבית רשלנית או על ידי מחדל, הימנעות מביצוע פעולה או הימנעות מאבחון.

קבלת פיצוי כספי דורשת הגשת תביעה. זו יכולה להסתיים תוך פרק זמן קצר יחסית, אם תושג פשרה, אך עלולה גם להימשך מספר שנים. חשוב לזכור כי אף במקרה של הליך ארוך, יקבלו הנפגעים, בסופו של יום, את הפיצוי לו הם זכאים עקב הרשלנות.

עו”ד אדי סוברי (39) מנכ”ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף