לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מהי עבירת נהיגה בשכרות על פי החוק?

אחד הגורמים המסוכנים ביותר לתאונות דרכים הינה נהיגה בשכרות – כלומר, נהיגה תחת השפעה של אלכוהול. מהי עבירת הנהיגה בשכרות על פי החוק?

מהי עבירת נהיגה בשכרות על פי החוק?

ככל שיש שאלות בנוגע לאמור במאמר הזה, אפשר לשאול ולהתייעץ באתר הפורומים המשפטיים בפורום דיני תעבורה– באתר הפורומים המשפטיים.

כולנו יודעים שהקטל בדרכים במדינת ישראל חצה את כל הגבולות. במקום שיהיה מדובר בחריג, תאונות דרכים ואובדן חיים נהפכו כאן לדבר שבשגרה. הבעיה היא כמובן תרבות הנהיגה בקרב הציבור הישראלי אשר מסרב לעדן את התנהגותו בכביש וכך נגרם אסון אחרי אסון. לאור המצב, ישנה מגמת החמרה עם עברייני התנועה בכלל ועם אלו אשר נוהגים בשכרות בפרט.

בשל אופייה הקטלני של נהיגה בשכרות קבע המחוקק עונש מינימום לעבירת נהיגה בשכרות. כל המורשע בנהיגה בשכרות, בית המשפט חייב לפסול את רישיון הנהיגה שלו לתקופה של שנתיים לפחות.

מהי נהיגה בשכרות לפי החוק?

החוק מתיר רף אלכוהול לנהג שכאשר הוא עובר אותו הוא נחשב כנוהג בשכרות. רף המדידה לקביעת כמות האלכוהול המותרת תלוי בסוג הבדיקה שהשוטר מורה לנהג לבצע:

1. בדיקת דם – כאשר מבוצעת לנהג בדיקת אלכוהול באמצעות בדיקת דם הוא ייחשב כנוהג בשכרות אם רמת האלכוהול בדמו תהיה גבוהה יותר מ – 50 מיליגרם אלכוהול ב – 100 מיליליטר של דם. שוטר רשאי לדרוש מנהג לעשות בדיקת דם רק במקרים בהם התרחשה תאונת דרכים או במצב שבו לשוטר יש חשד סביר כי הנהג עובר עבירה של נהיגה בשכרות.

2. בדיקת ינשוף – במסגרת בדיקה זו ייחשב אדם לשיכור אם בליטר אוויר נשוף נמצאו יותר מ – 240 מיקרו- גרם אלכוהול. בניגוד לבדיקת דם, את בדיקת הנשיפה על ידי מכשיר הינשוף, יכול שוטר להורות לנהגים לבצע גם מבלי שיידרש לחשד ספציפי לגביהם.

עונש מינימאלי לנהיגה בשכרות

במסגרת החמרת הענישה לעבירות תנועה, קבע המחוקק כי בעבירה של נהיגה בשכרות, על בית המשפט לגזור על הנאשם פסילת רישיון של מינימום שנתיים.

המחוקק הותיר לבית המשפט שיקול דעת מסוים וקבע כי בית המשפט רשאי בנסיבות מיוחדות שיירשמו, להורות על פסילת רישיונו של המורשע בעבירת נהיגה בשכרות לתקופה קצרה משנתיים, קרי, היא תקופת המינימום. בתי המשפט אינם נוטים לעשות שימוש רחב בשיקול הדעת שנתן להם המחוקק משתי סיבות:

1. שיקולי מדיניות – בתי המשפט תמימי דעים עם המחוקק באשר למדיניות ההחמרה בענישה של נהיגה בשכרות וסבורים כי יש לפעול בכל חומרת הדין כנגד מי שהורשע בעבירה של נהיגה בשכרות.

2. שיקול דעת מצומצם – נותר לנו רק לתהות האם בית המשפט היה בוחר לעשות הבחנה בין מקרים שונים של נהיגה בשכרות לו המחוקק היה משאר לבית המשפט מקום לשיקול דעת אמיתי. שיקול הדעת המצומצם שניתן לבית המשפט במסגרת האפשרות להפחתת העונש “בנסיבות מיוחדות” לא משאירה הרבה מקום לתמרון.

הביקורת על מכשיר הינשוף

כאמור, מכשיר הינשוף משמש כיום ככלי העיקרי להרשעת נהגים בעבירה של נהיגה בשכרות. ישנה ביקורת חריפה על מכשיר זה מכיוון שמהימנותו טרם הוכחה ולמרות זאת הוא עדיין משמש ככלי עיקרי לביסוס כתב אישום.

חלק נוסף של הביקורת טוען כי משטרת ישראל אינה מקפידה על שימוש במכשיר על פי הכללים שנקבעו בתקנות התעבורה. אין ספק כי אם מהימנותו של הינשוף אינה חד משמעית וכי נהלי השימוש במכשיר אינם נשמרים – יש כאן בעיה אמיתית וקשה של חוסר צודק.

אם אנו רוצים לראות במערכת המשפט שלנו כמערכת הגונה, יש לדאוג לבדיקת מהימנות של המכשיר אשר תראה ללא כחל וסרק כי מדובר במכשיר אמין.

לסיכומם של דברים נאמר כי נהיגה בשכרות היא מסוכנת וקטלנית לנו ולסובבים. הגיע הזמן להתייחס לעבירה הזו במלוא הרצינות הנדרשת ולא לקחת את ההגה לידיים כאשר שותים אלכוהול.

עו”ד אדי סוברי (39) מנכ”ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף