Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  מהי חקירה כלכלית? (מדריך משפטי)

  כפי שניתן לראות התקדמות והתפתחות בכל תחומי החיים, ניתן גם לראות יותר ויותר התפתחות באמצעים לכאורה חוקיים בהם נוקטים אנשים על מנת להתחמק ממחויבויות כלכליות או בכדי להציג מצגי שווא בדבר יכולותיהם הכלכליות והכל, למען מטרות שאינן כשרות (על פי רוב).

  בדיוק למקרים כאלה וליתר דיוק כדי למנוע מצבים אלה, נועדה החקירה הכלכלית, שכל מהותה בעצם, הינה יצירת שקיפות בדבר המצב הכספי של אדם או חברה או גוף לכל דורש מסיבותיו הוא.

  תוכן עניינים

  אילו סוגי מידע ניתן לגלות בחקירה כלכלית ?

  בחקירה כלכלית השמיים, מילולית, הינם הגבול וכמות המידע והיקפו שניתן יהיה לחלץ בה, תלויים בעצם במשאבים שיושקעו באותה החקירה וכמובן, ברצון הלקוח.

  אם כן, כמות המידע שניתן לגלות הינה עצומה – נכסים בארץ ובחו"ל (נייחים וניידים), חשבונות בנק בארץ ובעולם (לרבות היתרות), קופות פנסיה, ביטוחים, קרנות השתלמות, מניות בחברות (או זכויות אחרות), מענקים קבועים או חד פעמיים (כמו למשל מהמוסד לביטוח לאומי) ועוד.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   ברור, כי באותה המידה ניתן לדעת האם לאדם (או לחברה) ישנם חובות, או שהיו חובות ואם כן – לאילו נושים, בגין מה ובאילו היקפים, האם קיימות תביעות או תיקי הוצאה לפועל, האם קיימים עיקולים או הגבלות וכיו"ב.

   באילו מקרים נזדקק לחקירה כלכלית ?

   חקירה כלכלית כשמה כן היא וניתן לראות מצבים רבים בהם תהיה חקירה כזו תהיה הכרחית או לפחות, יהיה בה כדי למנוע נזקים כספיים גדולים לזה אשר דורש את החקירה. כך, בין היתר:

   1. חקירה כלכלית בהליכי גירושין – פעמים רבות, בייחוד כאשר הצדדים עתירי ממון (אבל לא רק), ינסה צד אחד להבריח או להעלים נכסים על מנת להסירם ממצבת ההון המשותף- חקירה כלכלית תוכל להתחקות אחרי ניסיונות אלו ולהציגם בפני בית המשפט.
   2. חקירה כלכלית למטרות עסקיות – כאשר צד מציג עצמו כבעל ממון או ניסיון כלכלי רלוונטי רב במסגרת משא ומתן לרכישת עסק או כניסה כשותף בחברה וכיו"ב – מסבירה עו"ד חיה אביסרור שמעוני כי חקירה כלכלית תוכל לחשוף האם המדובר במידע אותנטי או במידע כוזב.
   3. חקירה כלכלית בהליכים משפטיים – פעמים רבות עולה השאלה האם בהנחה שההליך יצלח, יהיה ממי להיפרע- כמו למשל שיק של חברה שלא כובד – חקירה כלכלית תוכל לגלות האם יש לחברה נכסים או כספים להיפרע מהם או שמא המדובר בקרב אבוד מראש.
   4. חקירה כלכלית של בן / בת זוג – לעיתים, צד אחד בזוגיות יהיה אמיד בצורה משמעותית מהשני וטרם כניסה לזוגיות מחייבת, יבקש הצד השני לבדוק האם קיימים מניעים נסתרים או שמא הכוונה טהורה – חקירה כלכלית ראויה תוכל לתת מידע מהימן גם אודות כך.

   כמה זה עולה לנו ?

   באופן כללי, מחיר חקירה כלכלית מצוי באופן ישיר להיקף החקירה המבוקש וכמה אותו לקוח מוכן ויכול להשקיע: כך למשל תיתכן חקירה כלכלית בעלות של  1,500 ₪  ללקוח ויכולה להיות חקירה בעלות של למעלה מ-10,000 ₪  ואף הרבה יותר מכך (!).

   חקירה כלכלית – למה כדאי ?

   אמנם עלות חקירה כלכלית אינה דבר של מה בכך ובייחוד, כאשר מבקשים חקירה כללית ומקיפה, אך לעיתים ההשקעה בחקירה תחסוך ללקוח עלויות גבוהות הרבה יותר (למשל חקירה כלכלית שגילתה לבעל כי האישה הבריחה סכום כסף גדול לחשבון מאהבה זמן רב טרם הגירושין).

   למרות העלות הלא מבוטלת, נראה כי חקירה כלכלית הפכה במרוצת השנים לכלי נפוץ שיתרונות השימוש בו, הפכו להיות ברורים לא רק בעולם העסקי אלא יותר ויותר בעולם הפרטי.

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר Law4youth אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף