עורך דין החוג למשפטים
עורך דין החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772

מידע חשוב נוסף

מהו חוזה שכירות דירה בלתי מוגנת?

רוב הסכמי השכירות הנחתמים כיום בישראל נחשבים “חוזה שכירות דירה בלתי מוגנת”. במאמר הבא נסביר את מושגי היסוד ונפרט על הסעיפים המהווים בסיס לחוזה שכירות כזה.

מהו חוזה שכירות דירה בלתי מוגנת?

כל מי שעמד פעם מול מצב של השכרת דירה מכיר את המושג “חוזה שכירות דירה בלתי מוגנת“. יחד עם זאת, לא רבים מבינים את המשמעות של הסעיף המשפטי הזה. למעשה, חוזה שכירות על דירה בלתי מוגנת עומד כנגד מוסד השכירות המוגנת שהיא שכירות בדמי מפתח. כיום כבר לא משכירים דירות בדמי מפתח, ולכן כל החוזים הנחתמים בישראל הם בגדר חוזי שכירות בלתי מוגנת. בין אם אתם עומדים בצד של המשכיר או בצד של השוכר, כדאי שתכירו את ההבדלים בין שכירות מוגנת לשכירות בלתי מוגנת.

מהי שכירות מוגנת?

בשכירות בדמי מפתח קשה יותר לפנות את השוכר, תשלומי שכר הדירה נמוכים יותר ועל הדיירים חלות כל הזכויות של חוק הגנת הדייר. על פי חוק זה לא ניתן לפנות את הדייר אשר נמצא בשכירות מוגנת, גם אם אחת מעילות הפינוי מתקיימת. לבית המשפט יש את הסמכות להכריע ולהחליט לא לפנות את הדייר ועליו גם לוודא כי לדייר יש מקום מגורים חלופי. רוב הסכמי השכירות המוגנת הקיימים היום בישראל הם שריד של תקופות עבר. קשה למצוא משכירים אשר חותמים על חוזי שכירות מוגנת ולכן רוב החוזים הם במסגרת שכירות דירה בלתי מוגנת.

אלו הסעיפים שתרצו בתוך חוזה השכירות שלכם

אין להסיק מכל הנאמר כי חוזה שכירות דירה בלתי מוגנת הנו פחות אטרקטיבי עבור אחד מהצדדים. יתרה מכך, במדינות רבות בעולם נהוג לנהל חוזי שכירות בצורה הזו. במידה והמשכיר מעוניין לשמור על הנכס שלו ולנהל חוזה הוגן מול השוכר הוא יכול לפנות אל עורך דין, או לחילופן לערוך חוזה לבדו. במידה והוא בוחר לעשות זאת, עליו ועל השוכר לשים לב אל מספר פרטים חשובים:

1. תקופת השכירות – בכל חוזה שכירות דירה בלתי מוגנת סטנדרטי צריך לציין את תאריך ההתחלה של תקופת השכירות ותאריך הסיום.

2. דמי שכירות – חוזה בא להסדיר את עסקת השכירות ואת התנאים עליהם מסכימים השוכר והמשכיר. בחוזה שכירות צריכים להופיע במפורט דמי השכירות, התאריך להעברת התשלום והכפפה לתנאים מסוימים במידה וקיימים.

3. חשבונות הנכס – בחוזה שכירות של דירה בלתי מוגנת יש לציין את כל החשבונות החלים על השוכר או על המשכיר, כגון חשבון חשמל, מים, גז, ארנונה ועוד. חשוב לציין כי בחלק מההסכמים התשלומים חלים על המשכיר לעומת הסכמים אחרים בהם אחראי עליהם השוכר.

4. בטחונות – על מנת שהמשכיר יוכל לשמור על הנכס שלו גם במקרה של חוזה שכירות דירה בלתי מוגנת עליו לבקש בטחונות: ערבות בנקאית, צ’ק פיקדון, כסף מזומן וכדומה.

5. פיצויים – הצד המפר חוזה שכירות בלתי מוגנת צריך לשלם פיצויים לצד הנפגע. גובה הפיצויים צריך להופיע גם הוא בחוזה, עליו חותמים מראש שני הצדדים.

הגנו על עצמכם בעזרת מרכיבי החוזה

היות וכמעט כל ההסכמים בין משכיר לשוכר נערכים כיום תחת ההגדרה של שכירות בלתי מוגנת יש לשים לב היטב לסעיפים המופיעים בחוזה. חילוקי דעות עלולים להיווצר בכל שלב של עריכת חוזה מן הסוג הזה, ולכן חשוב לערב עורך דין מקרקעין מוקדם ככל האפשר. בנוסף, יש לזכור כי תפקידו של החוזה הוא לשמור על האינטרסים של הצדדים. למרות שהקונספט של שכירות מוגנת כבר לא קיים, בתי המשפט עדיין עומדים לצד הדיירים ומספקים להם הגנה בכל מקרה בו הפרטים המופיעים בחוזה עשויים להיות לא ברורים. ודאו כי החוזה שלכם מכיל את כל המרכיבים החשובים והגנו על עצמכם מפני שכירות לא נוחה.

*התוכן המשובץ באתר זה, אתר החוג למשפטים אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף