Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  יעוץ גירושין והשפעתו על הילדים

  הנושא הזה נלמד רק בקורסים למתקדמים, ולתלמידי הקבוצה הבוגרת. הנושא רגיש מאוד, אבל גם הוא עשוי לקרות במשפחות הכי טובות. על חשיבות הייעוץ בהליכי גירושין.

  יעוץ גירושין והשפעתו על הילדים

  מוסד הנישואים בעידן המודרני, עבר שינוי משמעותי והוא אינו כפי שהיה. הביטוי הגדול ביותר לכך הוא אחוז הגירושין הגבוה אשר הולך וגדל, עם השנים.

  תוכן עניינים

  בעבר הלא רחוק, בני זוג שהתגרשו, נחשבו לדבר חריג שכן נהוג היה להישאר יחד למען שלמות המשפחה ולמען הילדים.

  תפיסה זו השתנתה לחלוטין ובימינו, נשמעת הטענה כי בני הזוג אשר אינם מאושרים יחד, גורמים לילדם עוול, אם הם נשארים יחד. תפיסה זו נובעת מנקודת המוצא כי הורה מאושר הוא הורה טוב ואילו הורה הנמצא במערכת זוגית שאינה טובה לו, לא יוכל להיות הורה טוב.

  שינוי תפיסה זו אין פירושו כי הילדים אינם נפגעים מהליך הגירושין שכן, באופן טבעי, כל ילד רוצה לראות את הוריו יחד, אך אם ההורים ינהגו בכבוד זה כלפי זו, תטיב הפרידה, בסופו של דבר, עם ההורים ועם הילדים כאחד.

  בהקשר זה, נשאלת השאלה, מהם הגורמים המשפיעים על האופן שבו חווה הילד את הליך הגירושין? מיד נמנה את הגורמים המרכזיים לכך, כאשר הראשון שבהם הוא יעוץ גירושין.

  טיבו של יעוץ גירושין

  הליך הגירושין הוא הליך משפטי פורמאלי אשר במסגרתו יצטרכו בני הזוג, להסדיר את כל ענייניהם. אולם, אין המדובר רק בהליך משפטי אלא גם בצעד רגשי קשה של פרידת ההורים, עמו צריכים להתמודד בני הזוג עצמם וילדיהם.

  יעוץ גירושין יכול להעניק את התמיכה הדרושה לכל בני המשפחה והוא למעשה מהווה גורם מרכזי, אשר יקבע את אופן ההתמודדות של הילד עם הליך הגירושין. מדוע?

  במסגרת יעוץ גירושין, מצליחים בני הזוג לתקשר זה עם זו, בצורה פרודוקטיבית אשר מאפשרת להם לתפקד יחד כהורים. ככל שמערכת היחסים בין ההורים, טובה יותר ונטולת כעסים, כך יוכל הילד, להתמודד עם פרידת הוריו, בצורה טובה יותר.

  כאשר בני זוג אינם רוצים לחיות עוד יחד והם נפרדים, מצב רוחם אמור להשתפר אך בפועל, זה לא קורה מיד, בשל הליך הגירושין שנותן את אותותיו. אולם, אם בני הזוג מקבלים יעוץ גירושין, ההתמודדות שלהם הופכת לקלה יותר ולפיכך, גם של הילד.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   התערבות המשפחה

   ייעוץ גירושין הוא הגורם המרכזי המשפיע על התמודדות טובה של הילדים עם הליך הגירושין, אולם יש גורמים נוספים שחשוב להכירם, כמו למשל התערבות המשפחה.

   כאשר בני זוג מחליטים להתגרש, ישנה נטייה להתערבותם של הורי בני הזוג, האחים והאחיות וכל המשפחה המורחבת. התערבות זו יכולה להיות חיובית או שלילית. אם ישכילו בני המשפחה לתמוך בילדים ולזכור את טובתם, יסייעו להם מאוד בהתמודדות עם הליך הגירושין.

   מנגד, התערבות שלילית יכולה ללבות האש ולגרום לעוגמת נפש גדולה יותר.

   בני המשפחה צריכים לזכור כי הילדים נחשפים לאמירות של בני המשפחה על הוריהם, לשינוי ביחס כלפי אחד מן ההורים ולעיתים, אף חשים כי היחס כלפיהם השתנה. על כן, בני זוג העומדים בפני הליך גירושין, צריכים לקבל יעוץ גירושין ובשעת הצורך, להתייעץ עם המטפל, כיצד מתמודדים עם התגובות של שאר בני המשפחה.

   עזרה מקצועית

   יעוץ גירושין נועד לאפשר לבני הזוג להגיע להסכמות הוגנות והדבר נעשה, בראש ובראשונה על ידי הרגעת הכעסים והתסכולים שחשים בני הזוג אחד כלפי השנייה וכל אחד כלפי עצמו. התמודדות ראויה עם הליך הגירושין באמצעות יעוץ גירושין, משפיעה כמובן, באופן משמעותי מאוד על האופן שבו חווה הילד את הליך הגירושין.

   כאמור, ישנו גורם נוסף אשר יכול להשפיע לטובה או לרעה על ההתמודדות של הילד עם פרידת הוריו והוא התנהגות שאר בני המשפחה. ככל שאלו יהיו תומכים יותר ויזכרו שהילד לא נפרד מהוריו, אלא הוריו נפרדו זה מזו, יוכל הילד להתמודד בצורה שלווה יותר עם הפרידה.

   גורם שלישי וחשוב המשפיע מאוד על האופן בו תופסים הילדים את הליך הגירושין הוא עזרה מקצועית:

   1. בית הספר : ראשית, יש ליידע את המורה המחנכת או כל גורם אחר מתאים בבית הספר, בדבר הליך הגירושין. זוהי תקופה לא קלה עבור כל ילד ולכן, חשוב שהמורים הנמצאים עמו ברוב שעות היום, יהיו מודעים למצב. ככל שהגורמים במערכת החינוך, יהיו רגישים יותר לילד, כך הוא יוכל להתמודד טוב יותר עם הליך הגירושין.

   2. פסיכולוג : עבור ילד שמתמודד עם גירושי הוריו, שיחות עם פסיכולוג, יכולות לתרום רבות מאוד להתמודדות טובה של הילד עם פרידת ההורים. הפסיכולוג הוא דמות חיצונית, המהווה אוזן קשבת לילד.

   3. יעוץ גירושין : במסגרת יעוץ גירושין, יכולים בני הזוג לברר כיצד הם יכולים להקל על ילדיהם את ההתמודדות עם הפרידה.

   יעוץ גירושין הוא הגורם המרכזי המשפיע על התמודדות טובה של ילדים שהוריהם מתגרשים. זאת משום שהייעוץ משפר את מערכת היחסים בין ההורים המתגרשים, כך שהם מצליחים לתפקד כהורים טובים.

   לקריאה נוספת: רוצה להתגרש >>

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר law4youth החוג למשפטים אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף