Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  ארבעה טיפים לשוכר דירה בתל אביב

  תל אביב היא האחת הערים המבוקשות ביותר למגורים בישראל, אם לא המבוקשת שבהן. מאמר זה יציג ארבעה טיפים לשוכר דירה בתל אביב.

  ארבעה טיפים לשוכר דירה בתל אביב

  תוכן עניינים

  היה ערני באשר לגובה השכירות

  העובדה שתל אביב היא, כאמור, אחת הערים המבוקשות ביותר למגורים בישראל, ואולי המבוקשת ביותר, יכולה לעורר שתי בעיות עיקריות, שלמעשה קשורות זו בזו:

  • בעלי הדירות מודעים לכך שמדובר בעיר מבוקשת למגורים, ולכן מרגישים בנוח לקבוע שכר דירה בגובה רב הרבה יותר מהגובה שמשקף את המצב האמיתי של הדירה
  • השוכרים כה רוצים לגור בתל אביב, עד כדי כך שהם נוטים שכלל לא לייחס חשיבות לגובה השכירות, וחותמים על חוזה שכירות בלתי מוגנת גם אם גובה השכירות המצוין בו הוא רב הרבה יותר מהגובה שמשקף את מצבה האמיתי של הדירה.

  ואולם, למרות הרצון העז של אותם שוכרים לגור בתל אביב, הם חייבים להיות ערניים באשר לגובה השכירות, לוודא שגובה השכירות בו נוקב הבעלים אכן מתאים לדירה, ולא להסכים באופן אוטומטי לכל גובה שכירות.

  כדי לוודא שגובה השכירות בו נוקב הבעלים אכן מתאים לדירה, ניתן וצריך לבצע סקר שוק מקיף, כלומר לברר מה גובה השכירות בדירות באותו מצב ובאותו אזור, ואם גובה השכירות בדירות אלה נמוך משמעותית מגובה השכירות שציין הבעלים, יש להציג זאת בפניו. אם השוכר אומר לבעלים שישנן דירות נוספות שמהוות עבורו אופציה לשכירות – הדבר יכול בהחלט לגרום לבעלים להשתכנע ולהוריד את גובה השכירות.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   עשה "עבודת מחקר" על הבעלים

   בעל דירה המעוניין להשכיר את דירתו, מבקש מכל שוכר פוטנציאלי מידע אודותיו, על-ידי כך שהוא שואל אותו שאלות על מצבו המשפחתי והתעסוקתי, ומבקש ממנו תעודת יושר. בנוסף, הוא מחפש את שמו ב"גוגל" כדי לוודא שהמידע שקיבל ממנו אכן נכון, ושהוא לא הסתיר ממנו מידע משמעותי (למשל: שהוא בעל עבר פלילי). זאת, כדי להימנע מראש משוכר "בעייתי" – שלא ישלם שכירות וחשבונות, יסרב להתפנות מהדירה בתום החוזה וכדומה.

   ראוי שגם השוכר יעשה מעין "עבודת מחקר" על הבעלים. זאת, עקב העובדה שבכל בעיה שיכולה לקרות בקשר למגורים – הבעלים הוא הכתובת, ולכן חשוב שיהיה זמין, הגון, ורצוי שהשוכר ירגיש בנוח לשוחח איתו.

   "עבודת המחקר" על הבעלים לא חייבת להיות זהה ל"עבודת המחקר" שעושה הבעלים על השוכר, אך כדאי, למשל, לשאול את השוכרים הקודמים בדירה על אופיו של הבעלים והאם הם קיבלו את עזרתו כשהיו זקוקים לה, וכן חשוב לבדוק האם הוא אכן רשום בלשכת המקרקעין כבעל הדירה.

   בדוק באופן יסודי את מצב הדירה

   בטרם השוכר חותם על חוזה השכירות, עליו לבדוק את מצב הדירה באופן יסודי ככל האפשר. אם יעשה כן, ויגלה, למשל, רטיבות או עובש בדירה, הוא יידע שליקויים אלה לא נגרמו באשמתו, ולכן הוא יכול, ואף צריך, לבקש מבעל הדירה שיתקן את אותם ליקויים בטרם כניסתו (של השוכר) לדירה.

   בנוסף, חשוב שהשוכר יוודא שמיקום הדירה מספק את צרכיו הבסיסיים והשוטפים: למשל, אם הוא מתנייד ברכב – עליו לוודא שיש חנייה בקרבת הדירה, וכן עליו לוודא, למשל, שהדירה ממוקמת קרוב למרכז קניות ושאינה ממוקמת במקום רועש מדי או שיכול להזיק בצורה כלשהי לבריאות השוכר.

   עבור על החוזה באופן יסודי, ולא לבד

   חוזה השכירות המוכר והנפוץ כיום הוא חוזה שכירות בלתי מוגנת, אותו הזכרנו. בחוזה זה צריכים להיות מצוינים תקופת השכירות, גובה שכר הדירה ומועד תשלומו, מהם שאר החשבונות שקשורים לדירה ומי צריך לשלמם, וכן מהו גורלה של הפרת חוזה השכירות על-ידי מי מהצדדים.

   אך בטרם החתימה על החוזה, צריך השוכר לקרואו באופן יסודי, מספר פעמים. הסיבה לכך היא שמשכירים רבים נוטים לנצל את חוסר הידע של השוכרים והעייפות שלהם מלקרוא חוזה ארוך מילה במילה, וכן את רצונם העז לשכור דירה בתל אביב, ומכניסים לחוזה סעיפים מיותרים ותמוהים.

   לכן, בנוסף לכך שהשוכר צריך לקרוא את החוזה באופן יסודי ויותר מפעם אחת – עליו גם להעביר את החוזה לקריאה על-ידי אדם אחר – רצוי, כמובן, שיהיה עורך-דין, ולהקשיב לטענותיו ולא להסס לפנות לבעל הדירה בבקשה לשנות את אותם סעיפים וניסוחים בחוזה.

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר law4youth החוג למשפטים אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף