לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

חידות מתמטיות

חידות מתמטיות – אילו סוגים יש לחידות מתמטיות?

יש לציין כבר בהתחלה שהמשימה להכליל את כל החידות המתמטיות בסוגים מוגדרים, היא קשה. סביר להניח שתמצאו פה ושם חידה מתמטית שלא נמצאת בדיוק באף אחד מהסוגים שלהלן:

1. חידות בגיאומטריה – חידה גיאומטרית הינה חידה אשר דורשת פתרון גיאומטרי או הוכחה גיאומטרית של משפטים כגון 'קו x יותר ארוך מקו y', או 'האם ניתן ליצור ריבוע מנקודות אלו'. באופן טבעי, חידות גיאומטריות מסתמכות על ידע גיאומטרי מוקדם של משפטים גיאומטריים בנוגע לצורות דו-מימדיות ותלת-מימדיות, וגם בנוגע לגיאומטריה אנליטית (מי שזוכר נושא זה מהתיכון).

2. חידות תרגילים חשבוניים – בחידות אלו החליפו מקצת מהמספרים בתרגיל חשבוני (חיבור, חילוק, חיסור או כפל של מספרים רב-ספרתיים) בספרות. הפותר נדרש לשחזר את התרגיל. דרך הפתרון היא ניסי וטעייה, כאשר שלילת האפשרויות מתבססת על היגיון בסיסי באשר לתרגילים אלה.

3. חידות משוואות – תוכלו לזהות חידת משוואות על ידי הצורך לבנות משוואה מהנתונים הכתובים בשאלה. בסוג זה נכללות חידות המהירות וההספק שכולנו מכירים (ואוהבים?).

4. השלמת סדרות – חידה של סדרות מציגה בפניכם סדרה, ואתם נדרשים להשלים את המספר החסר.

5. חידות פעולות על מספרים – בחידות אלו נותנים לכם נתונים על מספר ועל פעולות שעשו עליו (וברוב המקרים על התוצאה). אתם נדרשים לגלות מהו המספר. איך לגלות? בדרך כלל יש לבנות משוואות שמתארות את מה שעבר על המספר.

6. חידות מציאת מספר – בחידות אלה עליכם למצוא מספר העונה על התכונות המתוארות בשאלה. סוג משנה של חידות אלה הוא חידות המבקשות להוכיח שאין מספר העונה על המאפיינים המתוארים בחידה.

7. חידות הסתברות – חידות הסתברות שואלות מה ההסתברות למאורע מסוים. חידות נפוצות מסוג זה הן מה ההסתברות להוציא כדור בצבע מסוים מתוך קופסא.

8. חידות מציאת דרך – חידות אלה מציגות בפניכם כלים (מספרים שונים ופעולות חשבון שונות) ותוצאה (מספר) ושואלות כיצד להגיע לתוצאה בעזרת הכלים. למשל, חידה כזאת יכולה לשאול איך להגיע למספר 9 בעזרת המספרים 1,2,3 וכל פעולות החשבון (התשובה היא 1+2 ולכפול את זה ב- 3).

חידות מתמטיות – מי בכלל ממציא חידות מתמטיות?

לא קרה לכם שנתקלתם בחידה מתמטית ותהיתם איזה מוח מעוות המציא חידה כזאת? או, כמה מחשבה היה צריך להשקיע בבניית החידה? אם לא נתקלתם בחידות כאלה, סימן שלא הסתכלתם על מספיק חידות.

אולם, לחידות מתמטיות רבות יש קשרים חזקים עם עקרונות מתמטיים. לכן סביר להניח שמתי שמתגלה עקרון חדש במתמטיקה יש אנשים שחושבים כיצד לנצל אותו בשביל לחבר חידה. יכול גם להיות שיש מתמטיקאים שמכירים נוסחאות וחושבים על סיפור חידתי שפתירתו צריכה להיות בעזרת הנוסחה. אולי נדרש מחקר כדי לבדוק את המסקנות הללו, אבל המוח שלי לא מספיק מעוות בשביל לבצע מחקר שכזה 🙂

חידות מתמטיות – דוגמאות:

חידה ראשונה:

השלימו את הסדרה הבאה: ??? 1,1,2,3,5,8

פתרון: זוהי סדרת פיבונצ'י. כל מספר הוא סכום של שני המספרים שקדמו לו. לכן המספר הבא הוא 13.

חידה שנייה:

יש לכם 100 כדורים אדומים ו- 100 כדורים שחורים. אתם צריכים לחלק אותם לשני כדים, כך שכאשר תוציאו כדור אחד מכד אחד (בלי לדעת מאיזה כד ובלי להסתכל), ההסתברות שתוציאו כדור אדום היא הגבוהה ביותר. איך תחלקו?

פתרון: תשימו כדור אדום אחד בכד אחד ואת כל שאר הכדורים בכד השני. כך ההסתברות שתוציאו כדור אדום מכד אחד היא 100% וההסתברות שתוציאו כדור אדום מהכד השני היא קצת פחות מ- 50%. ההסתברות הכללית היא קצת פחות מ- 75%.

חידות מתמטיות – סיום:

אנשים שונים מתייחסים למתמטיקה בכלל, ולחידות מתמטיקה בפרט, בצורה שונה. יש האוהבים אותן ויש שלא כל כך. גם סוגים שונים של חידות מתמטיות עשויים לפנות לסוגים שונים של אנשים מכיוון שדרך הפתרון של הסוגים השונים היא שונה. על כן, אל תחליטו שאתם נמנעים מכל החידות המתמטיות על סמך חידה אחת. גם אל תחליטו שאתם הולכים לפתור את כל החידות המתמטיות שקיימות ביקום על סמך העובדה שאהבתם מאוד חידה מסוימת. כמו בכל שאר הדברים, מידתיות היא התשובה.

עו"ד אדי סוברי (39) מנכ"ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף