לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

חידות היגיון

חידות היגיון – הקדמה

חידות היגיון הן סוג של חידות. לכן נשאל קודם כל מהן חידות. חידות הן שאלות או בעיות לא שגרתיות אשר להן יש בדרך כלל פתרון אחד או פתרונות מוסכמים (להבדיל מפרדוקסים). על מנת לפתור חידות יש להתאמץ ואף להפעיל את הראש. חידות היגיון הן סוג של חידות אשר פתרונן בדרך כלל נובע (או ניתן להוכחה) באופן לוגי מנתוני השאלה.

זה לא אומר שלוגיקה היא הדרך היחידה לפתירת חידה כזו. אדרבא, לעיתים דרך של ניסוי וטעייה, או דרך של דמיון פרוע, הן הדרכים היחידות או המהירות לפתרון חידה מסוג זה. עם זאת, ברגע שפתרון של חידה ידוע (או לפחות חושבים על פתרון פוטנציאלי), ניתן לבדוק באופן הגיוני צעד אחר צעד האם הוא אכן הפתרון הנכון, או לפחות אחד מכמה פתרונות.

חידות היגיון – מהן הסוגים של חידות היגיון?

המונח חידות היגיון כולל בחובו חידות בצורות שונות. להלן סוגי המשנה העיקריים של חידות היגיון:

1. חידות אמת ושקר. בחידות אלה מוצגים כמה דוברים (או דובר אחד בזמנים שונים). ידוע שהם דוברי אמת או שקר או גם וגם. הם אומרים כמה משפטים שתומכים אחד בשני או שסותרים אחד את השני. יש לגלות אילו מהמשפטים נכונים ואילו שקריים, ומי דובר אמת ומי שקר. ניתן לפתור חידה כזו על ידי הנחה שמשפט כלשהו הוא אמת (או שקר) ולבדוק האם הצעדים הלוגיים הנובעים מכך מובילים אותנו לסתירה (שאז ההנחה שגויה) או להכללת כל הנתונים בלי סתירה (ואז זה אומר שהצלחנו לפתור את החידה).

2. חידות נתונים. בחידות אלה מוצגים כמה נתונים ומסגרת כלשהי. למשל, המסגרת יכולה להיות בניין והנתונים הם מי גר באיזו קומה, מי גר מעל וכו'. יש לצייר תרשים (לפחות במחשבה) ולהציב את הנתונים במסגרת באופן כזה שכל הנתונים ייוצגו באופן הנכון ושלא תהיה סתירה. דרך הפתרון דומה לדרך הפתרון של חידות אמת ושקר.

3. חידות אסטרטגיה. חידה מסוג זה מציגה משחק כלשהו ושואלת מהי האסטרטגיה של שחקן לניצחון. אלו חידות הדורשות הבנה של המשחק ובדיקת הצעדים האפשריים (לאו דווקא כל צעד וצעד, אלא גם בדרך של הוכחה שכל הצעדים צריכים להיות כאלה).

4. חידות שקילה. אלו חידות המציבות בעיה של זיהוי משקל של חפצים (בדרך כלל השאלה היא על מטבעות או כדורים). האמצעי לכך הוא משקל אלקטרוני (שאומר מה המשקל) או מאזניים (שאומר מה יותר כבד).

5. חידות אי-גיון. חידה מסוג זה תכיל משפט (או ציור) עמום שבו משמעות המילים שונה מהמשמעות הרגילה שלהן, או שיש להן כפל משמעות (מכאן השם השני של חידות אלו – חידות תרתי משמע). יש וויכוח האם חידות אלו נחשבות לחידות היגיון מכיוון שהן מערבות מחשבה מילולית ויצירתית ולא כל כך מחשבה הגיונית.

6. חידות מתמטיות – אלו חידות הדומות לשאלות שאנו מכירים מבית הספר מהבחינה שהן מתבססות על גיאומטריה, על הנוסחה של זמן * מהירות = דרך, או על מסגרת מתמטית אחרת. השוני בין חידות אלה לבין השאלות המוכרות לנו הוא שחידות אלה מסתכלות על העניין מזווית שונה, מצריכות הבנה עמוקה יותר של הנושא (לפחות הבנה שתושג כאשר חושבים על פתרון חידה כזו), ובדרך כלל יותר קשות.

חידות היגיון – איך מחברים חידות היגיון?

בחלק הקודם של המאמר ראינו איך פותרים חידות היגיון. אך איך מחברים? הדרך פשוטה מאוד, אך הביצוע שלה קשה יותר. יש לעבוד מהסוף להתחלה. ראשית חישבו על התוצאה הסופית של החידה (כגון, איך פריטי הנתונים מסודרים) או על החוקיות של המשחק. לאחר מכן רשמו את הנתונים הבסיסיים ביותר שמהם אפשר להסיק את הפתרון. חשוב לוודא שמהנתונים האלה אכן מתקבל הפתרון המבוקש ולא פתרון אחר.

חידות היגיון – חידה לדוגמא:

מדובר בחידת אסטרטגיה משולבת עם גיאומטריה. לוח המשחק הינו שולחן עגול. כלי המשחק הם צורות (נניח עיגולים) הקטנים מהשולחן. יש שני שחקנים. בכל תור שחקן מניח עיגול על השולחן. השחקן שלא יוכל להניח עיגול על השולחן, מפסיד. השאלה היא איזה שחקן ינצח (זה ששם ראשון עיגול על השולחן או השני) ואיך.

התשובה היא שהשחקן הראשון ינצח. הוא ישים את העיגול הראשון במרכז השולחן. כל עיגול שהשני ישים, הראשון ישים בדיוק בנקודה הנגדית יחסית למרכז השולחן. הנקודה הנגדית תמיד תהיה פנויה בגלל שהיא סימטרית לנקודה פנויה שבה השחקן השני שם.

חידות היגיון – סיכום:

במאמר זה הסברנו מהן חידות היגיון. אלו הן חידות שפתרונן נובע באופן לוגי מהנתונים. ראינו סוגים שונים של חידות היגיון – אמת ושקר, נתונים, אסטרטגיה, שקילה, אי-גיון ומתמטיות (כמובן שיש סוגים נוספים). הסברנו בקצרה איך לפתור חידות היגיון וגם איך לחבר חידת היגיון. חידות היגיון מומלצות לפיתוח החשיבה.

עו"ד אדי סוברי (39) מנכ"ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף