עורך דין החוג למשפטים
עורך דין החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772

מידע חשוב נוסף

זכויות יוצרים בתמונות

כדי לשמור על זכויות יוצרים בתמונות יש להכיר את חוק הפרת זכויות יוצרים, ההגנות החלות על היצירות מבחינה משפטית ואת השינויים שחלו בחוק בשנים האחרונות.

זכויות יוצרים בתמונות

1. הפרת זכויות יוצרים תוך שימוש בהגנות שמציע החוק

חוק זכויות יוצרים קובע כי תמונות הן יצירה המוכרת עבור הגנות משפטיות. על פי החוק, הפרת זכויות יוצרים מתרחשת כאשר נעשה שימוש בתמונה ללא הסכמת בעלי זכויות היוצרים. בנוסף, כולל החוק את ההחלטה איפה ואיך לפרסם את התמונה כהפרה.

2. מעשים שאינם נחשבים הפרת זכויות יוצרים

בחוק מצוין כי מותרת הפרת זכויות יוצרים לצורך אחד מהמעשים הנמנים בסעיף 2. נביא כאן בקווים גסים בלבד את מעשים אלו וזאת על מנת להבין כיצד מתייחס החוק אל הפרת זכויות יוצרים באופן כללי:

א. טיפול עצמי ביצירה

ב. שימוש ביצירה כמודל או סקיצה מבלי לחזור על התבנית המקורית של היצירה ומבלי לחקות אותה

ג. שימוש ביצירות הנמצאות במקום ציבורי באופן קבוע

ד. פרסום קטעים מהיצירה בבתי ספר בתוך קובץ אשר בו עליו אין זכויות יוצרים, תחת הגבלות ותנאים מסוימים

ה. פרסום רשימה בעיתון בדבר הרצאה

ו. הקראה פומבית על ידי אדם אחד של קטע שאינו ארוך משל יצירה שהתפרסמה

3. שימוש בתמונות הנמצאות על גבי רשת האינטרנט

אחת הבעיות הנפוצות כיום בעולם היא שימוש בתמונות ברחבי האינטרנט. היות וכל גולש מקבל גישה אל מאות אלפי תמונות בכל רגע נתון, קשה לעקוב אחר הדרך הנכונה לבצע בהם שימוש. חשוב לזכור כי לכל התמונות באינטרנט יש זכויות יוצרים. יחד עם זאת, יוצר התמונה יכול לאשר שימוש חופשי ביצירה כולה או בחלק ממנה. היוצר הוא הגורם היחיד אשר יכול להגביל את השימוש בתמונה, בין אם תמורת קרדיט בולט או בדרכים אחרות.

4. הזכות המוסרית של היוצר

זכות נוספת השמורה ליוצרי תמונות היא הזכות המוסרית. ללא שום קשר לעובדה כי היוצר מתיר שימוש חופשי בתמונה, יש להקפיד על כך שהיצירה תוצג ללא עיוותים ובאופן שאינו פוגע בה. במקרה ובו התמונה נרכשה, אין להציגה כאילו צולמה על ידי אדם אחר שהוא לא הצלם האמיתי.

5. כיצד פועל החוק לגבי הזמנת תמונות מיוצר מקצועי?

בעיה נוספת הרלוונטית לגבי זכויות יוצרים בתמונות מתעוררת בעת הזמנת עבודה. חשוב לוודא כי בהסכם עם נותן השירות מופיע סעיף המורה למי שייכות הזכויות על היצירה. במידה ולא מופיע סעיף כזה הזכויות נשארות באופן אוטומטי אצל היוצר ומזמין העבודה אינו יכול לבוא בטרוניה.

6. האם שינויים שבוצעו בתמונה מבטלים את זכויות היוצר המקורי?

יוצר המוכיח כי הועתק חלק מהותי מהיצירה זוכה להגנה בבית המשפט גם במקרה ובתמונה בוצעו שינויים מרחיקי לכת. במילים אחרות, שינויים ביצירה אינם מבטלים את זכויות היוצרים. במידה והצדדים מגיעים אל בוררות או בית משפט על היוצר להראות כי בוצעה העתקה של חלק מהותי מהיצירה שלו.

7. הקשר בין זכויות יוצרים אל פגיעה בפרטיות

מלבד זכויות יוצרים של התמונות עצמן יש להתייחס גם אל הפגיעה בפרטיות. שימוש חופשי בתמונות ברחבי האינטרנט אינו מבטל את הצורך בשמירה על פרטיות המצולמים. למעשה, במקרים רבים כאלו מתרחשת גם הפרה של זכויות יוצרים וגם פגיעה משמעותית בפרטיות.

8. כיצד מונעים הפרת זכויות יוצרים?

על מנת להימנע מהפרה של זכויות יוצרים יש להיצמד לעיקרון המורה על קבלת הרשאה עבור שימוש במלל, דואר אלקטרוני, תמונה או יצירה מכל סוג אחר. תמונות הן דוגמא מצוינת ליצירות הנמצאות בכל מקום מסביבנו, אך לעיתים עובדה זו דווקא מקשה על אלו העושים בהן שימוש באופן רציף לזכור כי מדובר על יצירה הראויה לזכויות.

*התוכן המשובץ באתר זה, אתר החוג למשפטים אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף