Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  התמחות במשרד עורכי דין בפריפריה – מה המשמעות?

  על פי הכללים החדשים שהוציאה לשכת עורכי הדין, חל איסור על קבלה להתמחות, טרם התחילה השנה השלישית ללימודי המשפטים. מבחן הזמן יעיד האם שינוי זה, יקל או יקשה על סטודנטים, למצוא מקום התמחות מתאים, אך על פניו, נראה כי שינוי זה יכול למקד את החיפוש ולהפוך אותו לאפקטיבי יותר.

  התמחות במשרד עורכי דין בפריפריה – מה המשמעות?

  בשנה השלישית ללימודים, יכול הסטודנט לדעת טוב יותר, אלו תחומי התמחות מעניינים אותו ומתאימים לו ובהתאם, לבחור משרד עורכי דין מומלץ להתמחות בו. השיקולים המנחים את הסטודנט בבחירת מקום התמחות הם רבים וביניהם סוג ההתמחות, גודל המשרד וגם מיקומו.

  תוכן עניינים

  מהי המשמעות של כל אחד משלושת הפרמטרים הללו בכלל ומהי המשמעות של התמחות במשרד עורכי דין בפריפריה, בפרט.

  בחירת סוג ההתמחות

  אחד השיקולים המרכזיים בבחירת התמחות, הוא כמובן סוג ההתמחות. ההתלבטות הנה בין משרד "בוטיק" העוסק בתחום משפטי אחד, או במספר תחומים משפטיים בודדים, לבין משרד "כלבו". למותר לציין כי ישנם יתרונות וחסרונות בשני סוגי המשרדים והדבר תלוי לגמרי, בבחירתו האישית של המתמחה :

  ידע משפטי: התמחות במשרד עורכי דין העוסק בענף משפטי מסוים, יכול להקנות ניסיון משפטי ממוקד ויסודי בתחום אחד. כך למשל, משרדו של עו"ד אלי לוטן עוסק בנזיקין ובעל התמחות ספציפית בייצוג חולי פיברומיאלגיה. זאת לעומת, התמחות במשרד "כלבו" אשר בו המתמחה יעסוק במגוון רחב של תחומים, אך ההתמחות בכל אחד מהם, איננה שלמה. משרדי עורכי דין רבים בפריפרייה עוסקים במגוון רחב של תחומים, ולא אחת ניתן למצוא משרד שעוסק גם בדיני משפחה, גם בדין הפלילי, גם בהוצאה לפועל וגם בהסדרת מעמד. הקשר המקצועי בין התחומים מובן ואף שאינו רופף, יש להניח שליווי משפטי על ידי משרד שמתמחה רק באחד התחומים היא עדיפה (וכך גם התמחות).

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מציאת עבודה: שוק עריכת הדין רווי מאוד ועל כן, עורכי דין צעירים, מכל התחומים, מתקשים למצוא עבודה. התמחות בענף מסוים יכולה להיות יתרון במישור זה, במידה והמתמחה מעוניין להמשיך בעבודה כעורך דין, באותו התחום בו התמחה.

   בחירה מדעת: החשיפה למגוון ענפי משפט, במסגרת משרד עורכי דין שהוא רב תחומי, נותנת מבט כולל וכך ניתן להחליט בצורה יותר נכונה, על המשך הדרך. מאידך, ניתן לומר כי התמחות במשרד "בוטיק" מאפשרת למתמחה להכיר בצורה יסודית ומקיפה, את תחום ההתמחות של המשרד, דבר אשר יאפשר לו לקבל בקיאות וידע נרחב באותו התחום, כבר בשלב ההתמחות.

   מן האמור לעיל, אנו למדים כי לסוג ההתמחות ישנה השפעה משמעותית על המשך דרכו המקצועית של המתמחה כעורך דין ועל כן, יש לשקול האם להתמחות במשרד "בוטיק" או במשרד "כלבו".

   גודלו של משרד עורכי דין

   סטודנטים למשפטים נוהגים להקדיש מחשבה רבה לשאלה, האם להתמחות במשרד עורכי דין גדול, בינוני או קטן, כאשר מרכיב זה לבדו, איננו כה מהותי. ההבדל המרכזי הקיים בין המשרדים הגדולים לקטנים יותר, הוא בפוטנציאל להישאר לאחר ההתמחות, כעורך דין, במשרד.

   משרדי עורכי דין גדולים, נוטים להתרחב לעיתים קרובות יותר מאשר משרדים קטנים או בינוניים ועל כן, ישנו סיכוי גבוה יותר להישאר במשרד, גם בגמר ההתמחות. מאידך, כדאי לזכור כי במשרדים גדולים, מועסקים מספר מתמחים ולכן, ישנו סיכוי כי יוצע למתמחה אחר להישאר במשרד.

   סוג ההתמחות גם הוא יכול להשתנות ואינו תלוי בהכרח בגודלו של המשרד. מתמחה אשר בחר להתמחות במשרד עורכי דין גדול, מתוך הנחה כי ייחשף למגוון תחומים, יכול להיות מצוות למחלקה מסוימת וכמובן שכך גם יכול לקרות במקרה ההפוך.

   המסקנה היא אפוא כי גודלו של משרד עורכי דין, אין בו כשלעצמו משמעות מיוחדת, למעט הפוטנציאל הגדול יותר, להישאר במשרד, בגמר ההתמחות.

   התמחות במשרד עורכי דין בפריפריה

   כאמור, לגודלו של המשרד, אין משמעות מהותית ביותר על המשך דרכו של עורך הדין הצעיר, אך נשאלת השאלה, האם יש משמעות להתמחות במשרד עורכי דין בפריפריה? אין ספק כי למיקומו הגאוגרפי של המשרד, אין משמעות, אלא לשאלה האם המשרד הוא מקצועי ואיכותי :

   משרד בעל מומחיות: כאשר המשרד בו התמחה עורך הדין, הוא בעל מומחיות משפטית, הרי שהתמחות במשרד שכזה, תעניק לעורך הדין, יתרון במציאת עבודה ועובדת היותו של המשרד בפריפריה, היא חסרת משמעות.

   1. מוניטין איכותי: משרד עורכי דין אשר יצר, במהלך השנים, מוניטין איכותי של מקצועיות ושירות טוב ללקוח, שמו הולך לפניו ועל כן, מיקומו איננו רלוונטי.
   2. הכרת קהל לקוחות: עורך דין אשר התמחה במשרד עורכי דין בפריפריה, מכיר את קהל הלקוחות באזור ויצר קשרים מקצועיים. על כן, בבואו להתקבל לעבודה במשרד עורכי דין במרכז הארץ, יש לו יתרון שבהכרת פלח שוק שלמועמדים אחרים, אין נגישות אליו. בחירת התמחות, כוללת בחובה מספר שיקולים וביניהם, סוג ההתמחות, גודלו של משרד עורכי דין ומיקומו.

   לסוג ההתמחות יש משמעות ענפה מאוד על המשך הדרך המקצועית אך לגודלו של משרד עורכי דין, כמו גם למיקומו, אין חשיבות יתרה, מלבד איכותו של המשרד והמוניטין שצבר.

   עורך דין אשר התמחה בפריפריה, יכול ליהנות מיתרון גדול על פני מועמדים אחרים, אם מתמודד הוא על משרה המשרד עורכי דין במרכז הארץ. זאת בשל ההכרות עם קהל הלקוחות מן האזור והקשרים שיצר בזמן ההתמחות.

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר Law4youth אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף