Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  גירושין ביהדות

  הנישואין תמיד קיבלו משמעות יתרה בימי קדם, כפי שגם כיום הם מהווים את אחד מאבני הדרך החשובים במציאות החיים היומיומית, הן אצל חילונים והן אצל דתיים.

  גירושין ביהדות

  יוער גם שקדושת הנישואין היא אינה נחלתה של הדת היהודית בלבד, אלא היא משמעותית אצל כל הדתות, כאשר לכל דת טקס ייחודי משלה, הן לנישואין והן לגירושין. ובדומה לנישואין, גם לשלב הגירושין משמעות יתרה בדת היהודית, ולא בכדי הדין האישי דתי קובע כללים קפדניים לצורה ואופן הגירושין, ואף קובע כללים טקסיים שיש שיאמרו שהם גם ארכאיים במידה מסוימת.

  על השאלה האם להתגרש השבתם בחיוב – עכשיו לשאלה כיצד מתקיים הליך הגירושין בדת היהודית?

  תוכן עניינים

  מהם גירושין ביהדות?

  גירושין הן ביטוי לסיטואציה שבה הבעל "מגרש" את אשתו מביתם המשותף. על פי הדין האישי, האישה הופכת להיות "רכושו של הבעל" כאשר ברצותו, יכול הבעל לגרשה בהתקיימן של עילת מעילות הגירושין הקיימות ביהדות. כאשר דוגמאות לעילות גירושין הן: (1) בגידה (2) מחלה קשה או מום (3) חוסר התאמה ועוד.

  אגב, יובהר שגירושין יכולים להתקבל בהתאם לבקשת האישה, ולא רק לבקשת הגבר. אך גם אז, על האישה להוכיח עילת גירושין על פי הדין האישי- דתי.

  משמוגשת תביעת גירושין, ולאחר שהיא מתקבלת, הבעל בעצם "מגרש את האישה". כאשר בפן הטקסי הבעל בעצם מעניק לאישה את "גטה" ובכך הוא "ומשחררה לחופשי לדרכה".

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   כיצד מתקיים טקס הגירושין ביהדות?

   לאחר שמוגשת תביעת גירושין, ישנם כמה שלבים שלאורם בוחן בית הדין הרבני המורכב משלושה דיינים (רבנים) את עילת הגירושין, ואת אופן ביצוע הגירושין:

   השלב הראשון – בירור אישי וסידור גט

   השלב הראשון של הליך הגירושין הוא בירור אותו יערכו הדיינים בבית הדין עם הבעל והאישה, לא אחת יתקיים הבירור הזה גם בנפרד. תכליתו של הבירור הוא להבין את עילת הגירושין, את הסיבות לגירושין, ואת הרצון של הצדדים להתגרש.

   ככל שהדיינים יתרשמו שלא קיים רצון אמתי להתגרש, הם עשויים להציע לצדדים "שלום בית" במטרה לפשר ביניהם ולשמור על תא הנישואין.

   בנוסף, בשלב הבירור נערכת בדיקה המכונה "בדיקת השמות" כלומר, בני הזוג נחקרים ע"י הרבנים בדבר שמותיהם המוכרים, וכינויים, וכן את שמות הוריהם, זאת כדי לבחון את כשרות בני הזוג להתגרש על פי הדין הדתי אישי. בין היתר, בשלב הזה גם ייחקרו העדים של בני הזוג, כגון: הורים וחברים, אשר יעידו על כך שבני הזוג אכן נשואים, ושמותיהם הם אכן שמותיהם.

   השלב השני של גירושין ביהדות – כתיבת גט

   לאחר שבני הזוג סיימו את השלב הראשון במסגרת טקס הגירושין, ולאחר שהדיינים בבית הדין מתרשמים מכנות רצון בני הזוג להתגרש, מתחיל שלב כתיבת הגט.

   כתיבת הגט כאמור היא שלב חשוב על פי הדין האישי, ויש להקפיד על רישום מדויק ונכון של פרטי בני הזוג. רישום הגט, אמור להיעשות לכאורה ע"י הבעל, לכן עליו גם להצהיר שהכלים (כלומר, העט והדף) שעליהם נכתב "הגט" הם כלים המצויים בבעלותו.

   הגט נכתב גם בגוף ראשון, שכן הוא נכתב כאמור מפיו של הבעל- "המגרש".

   בכל שלב כתיבת הגט, על הבעל לשהות בקרבתו של הסופר הכותב את הגט, ובד בבד, האישה אמורה להמתין מחוץ לחדר בו נכתב הגט.

   לאחר מכן, משנכתב הגט, יזמנו הדיינים את בני הזוג, ויקריאו אותו בפניהם, על הגט יחתמו בני הזוג והעדים. בית הדין יחקור גם בשלב הזה את הצדדים באשר לשאלה האם הבחינו ברישום הגט, והאם הפרטים הרשומים בו הם הנכונים.

   השלב השלישי – טקס הגירושין על פי היהדות

   לאחר שהוסרו הספקות בעניין רישום הגט, ובדבר כשרותם של בני הזוג להתגרש על פי הדין הדתי, ולאחר שהותרו הספקות לעניין העדים למתן הגט, מתחיל "טקס הגירושין" הרשמי.

   בשלב זה האישה נכנסת לאולם, ומסירה את טבעת הנישואין, כאשר הדיינים בשלב הזה מסבירים לאישה כי מרגע זה היא מותרת לכל אדם.

   העדים בשלב הזה, עדיין מצויים באולם, והם משמשים גם כעדים למתן הגט.

   הטקס עצמו נערך באופן הבא:

   האישה מושיטה את ידיה קדימה, מקבלת את "הגט" לידיה מבעלה, הבעל עוזב את הגט ומניח אותו על ידיה. בשלב הזה האישה הולכת מספר צעדים, בתור אקט סמלי של "עזיבת הבעל", והחזקת הגט בידיה מעידה על עצמאותה מרגע קבלתו, שכן האישה מעתה מותרת לכל אחד, ולא לבעלה.

   גירושין ביהדות

   השלב הרביעי והאחרון – מעשה בית דין

   לאחר סיום הטקס מסבירים הדיינים לאישה על זכויותיה וחובותיה מעתה, וכן, ממציאים לה ולבעל מסמך הנקרא "מעשה בית דין", שהוא בעצם אסמכתא לכך שבני הזוג התגרשו.
   לאחר מכן, איש איש לדרכו הולך, כאשר כל אחד מבני הזוג מתחיל בפרק חדש בחייו.

   גירושין ביהדות - שאלות נפוצות

   כיצד מתגרשים על פי ההלכה היהודית?

   על פי ההלכה לגירושין, כדי להתגרש צריכה להיות עילה הלכתית לכך, כמו למשל – עקרות, חוסר התאמה בין בני הזוג, או בגידה. גם הגבר וגם האישה יכולים להגיש תביעה לגירושין. אם וכאשר התביעה מתקבלת, הגבר מעניק את הגט לאישה ולמעשה "מגרש" ו"משחרר" אותה.

   האם על פי היהדות יש גירושין בין זוג חד מיני?

   לא, שכן על פי היהדות כלל אין נישואין בין זוג חד מיני. ההלכה היהודית לא מכירה בזוגיות המורכבת משני אנשים שמינם זהה, ומכאן שהיא אינה מכירה בנישואין בין זוגות חד מיניים ובוודאי שלא בגירושין ביניהם.

   מהו טקס הגט בגירושין על פי הדת היהודית?

   לאחר שבית הדין הרבני משתכנע כי אכן יש עילה לגירושין, נכתב גט. אחר כך, הדיינים מקריאים את הגט בפני הגבר והאישה, שחותמים עליו, בנוסף לעדים. לאחר מכן מסירה האישה את טבעת הנישואין שלה, הגבר מניח את הגט על ידיה, היא הולכת כמה צעדים והופכת להיות מותרת לכל אחד.

   האם הליך גירושין ביהדות נוח יותר מגירושין בדתות אחרות?

   בנצרות הקתולית, למשל, בני זוג אינם יכולים להתגרש כלל (אם כי ישנן מדינות קתוליות ששינו את חוקיהן ואפשרו לזוגות להתגרש, אף על פי שהדבר מנוגד לדת הקתולית). באסלאם השיעי והסוני, רק הגבר יכול להחליט ראשון על גירושין, אם לא נקבע אחרת בהסכם הנישואין. לפי שתי דוגמאות אלה, יהיו שיאמרו שהליך גירושין ביהדות נוח יותר מגירושין בדתות אחרות, אך קשה לומר שמדובר בהליך נוח באופן כללי, שכן יש להוכיח את קיומן של עילות גירושין – פעולה שלא תמיד קלה, וכן לעתים הליך הגירושין יכול להימשך זמן רב.

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר law4youth החוג למשפטים אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף