לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

ההיסטוריה של החידות

הקדמה

העיסוק בחידות החל לפני אלפי שנים. החידות היו קיימות בעבר ברוב התרבויות: אצל היוונים הקדמונים, המצרים הקדמונים, הסינים, הפרסים, הפיליפינים ועוד תרבויות רבות אחרות. החידות החלו עוד לפני המצאת הכתב. הן הועברו מדור לדור בעל פה.

ישנם ממצאים ארכיאולוגיים מפרס, טיבט, סין ויפן אשר מתארים חידות מסוגים שונים. לחידות בעבר, כמו היום, היה שימוש בידורי, אך גם רציני הנועד לחידוד השכל. החידות בעבר, וביצירות הספרותיות, שימשו ליותר מאשר אמצעי בידורי. בעזרתן ניתן היה להוכיח את היכולת השכלית וכך לשרוד או לעבור לשלב הבא בחיים או במסע.

קיצור תולדות החידות:

היוונים הקדמונים ראו בחידות כאמצעי שבעזרתו אדם יכול להוכיח את תבונתו. מסופר שהומרוס, מי שחיבר את סיפור הספינקס, מת בגלל שלא הצליח לפתור לידה, ואולי הוא התאבד בגלל סיבה זו.

לתחום של החידות יש מקור דתי. חלק מהפסוקים שבתנ"ך והנבואות של הנביאים מכילים חידות בתוכם.

היוונים הקדמונים ותרבויות אחרות התייחסו לחידות גם כאל אמצעי בידורי בהיאספויות חברתיות. כיום חידות משמשות בכל העולם כאמצעי להעברת הזמן ולהנאה. גם אריסטו התייחס לחידות באומרו :

בימי הביניים בדרנים היו צריכים לחוד חידות על מנת שיוכלו לקבל כסף. אם הם חדו חידה נאה, הם יכלו להישאר בחצר של אדון או מלך כלשהו או לקבל כסף מהעוברים ושבים.

באפריקה, חידות שימשו כטקס מעבר. על מנת להיחשב כבוגרים, הצעירים היו צריכים להפגין את חכמתם על ידי פתירת חידה. אם הצליחו, הם נחשבו כבוגרים.

חידות מילים נמצאות באופן תדיר בספרות הבריטית הישנה. בחלק משירי העם הבריטיים הזמר נתקל בזר אשר שואל אותו חידה. אם הזמר לא ידע את התשובה, הזר התגלה כשטן. אם הזמר ידע את התשובה, השטן לא יכל לממש את תוכניתו.

מקומן המרכזי של החידות בא לידי ביטוי גם בכך שהן משמשות כאמצעי של הגיבור הטוב להתגבר על הרע ביצירות ספרותיות מסוימות. דוגמא לתחרות חידות נמצאת בספר "ההוביט" של טולקין. בספר זה, בילבו מנצח בתחרות חידות את גולום, אשר הזמין אותו לתחרות. החידה שבעזרתה בילבו ניצח היא מה יש לו בכיס. (התשובה היא הטבעת שאיבד).

דוגמא יותר עדכנית לשימוש בחידות כאמצעי להתגבר על הרע ניתן למצוא בסרט "מונטי פייטון והגביע הקדוש". בסרט, האבירים שניסו להגיע לגביע הקדוש, נשאלו שאלות, ואם לא הצליחו לענות נכונה, נזרקו לתהום.

מה מקומן של החידות אצל המשוררים העבריים בימי הביניים?

המשוררים העבריים בימי הביניים חיברו, בין השאר, חידות בצורת שירים. זאת כמובן בנוסף לשירי טבע, שירי תלונה, שירי שבח למפרנסם ועוד. אחת מן החידות המפורסמות ביותר היא זו של אברהם אבן עזרא, אשר פתרונה מבוסס על גימטריה:

"עשירית הכף בראש השם

עשירית הכף באחריתו

והשנית בחשבון כף

בחסרון כף ומחציתו

והאות השלישי כף

ותבוא עד אחריתו"

(והפתרון הוא השם יעקב).

מה מקומן של החידות בתנ"ך?

אף בתנ"ך יש אזכורים לחידות שונות:

1. בספר שופטים, פרק י"ד, שמשון חד חידה לאורחיו הפלישתים: "מהאכל יצא מאכל ומעז יצא מתוק". הפתרון היה שהוא רדה דבש מכוורת שנמצאה בגופת אריה. כמו השאלה של בילבו בספר "ההוביט" של טולקין, רק השואל ידע את התשובה.

2. בספר מלכים א', מלכת שבא חדה חידות לשלמה המלך ("לנסותו בחידות").

מה מקומן של החידות במיתולוגיה?

לפי המיתולוגיה היוונית, מפלצת הספינקס שאלה את האנשים שבאו לעיר תביי, איזהו בעל החיים שבבוקר הוא הולך על ארבע, בצהרים הוא הולך על שתיים ובערב הוא הולך על שלוש. כל מי שניסה לפתור חידה זו כשל, ולכן הספינקס הרג אותו. זאת עד שהגיע אדיפוס. אדיפוס הצליח לפתור את החידה, באומרו שבן האדם הוא זה שבינקותו זוחל על ארבע, בבגרותו הולך על שתיים, ובזקנתו נעזר במקל. לאחר שאדיפוס פתר את החידה, הספינקס הרגה את עצמה וכך תם המצור על העיר תביי.

במיתולוגיה הנורדית, אודין, מלך האלים, ניצח בתחרות חידות. גם הוא, על ידי שאלה שרק הוא יודע את התשובה עליה.

סיכום:

החידות היו חלק מחיינו כבר לפני אלפי שנים. חלק נכבד מן התרבויות שבעולם ידעו על חידות וניסו לפתור אותן. לחידות בעבר היה שימוש רציני יותר של הוכחת ערך האדם, בין אם הוא מחבר החידה או פותרה. כיום לחידות יש ערך בידורי יותר מאשר ערך רציני. סביר להניח שהחידות ימשיכו להיות עימנו אלפי שנים נוספות, כל עוד יש בראשנו מחשבה.

עו"ד אדי סוברי (39) מנכ"ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף