Law4youth_MainPic החוג למשפטים
Law4youth_MainPic החוג למשפטים
פנייה לייעוץ אישי  האם ניתן לפטר עובד שיש לו קביעות בעבודה? (מדריך משפטי)

  בעבר (הלא מאוד רחוק), כניסה למקום עבודה המעניק "קביעות" לעובדיו, הייתה הישג בל יתואר ובייחוד, כאשר המונח "קביעות" טמן בחובו, מעבר לשלל הטבות, זכאויות ושכר נאה ומובטח, גם את ההכרה והביטחון כי לא ניתן לפטר עובד שיש לו קביעות בעבודה.

  האם ניתן לפטר עובד שיש לו קביעות בעבודה? (מדריך משפטי)

  למעשה, הכרה זו אינה רחוקה מאוד מהמציאות גם בימים אלו שכן, אמנם על פניו ניתן לפטר עובד שקיבל קביעות, אך הקשיים והמהמורות המוצבות בפני מי שרוצה לפטר עובד שכזה, הן כה רבות ולעיתים בלתי אפשריות, עד שבפועל ולא בכדי, אחוזי הפיטורין בסקטור זה, עומדים על עשיריות האחוז.

  תוכן עניינים

  קביעות בעבודה – "מוקש" למעסיק

  אם בעבר הצעת קביעות בעבודה לעובדים לשם הפיכת מקום העבודה לאטרקטיבי יותר עבור העובד, הרי שעם השנים, פחות ופחות חברות / מעסיקים / גופים, בוחרים באופציה זו ומתנערים ממנה כמעט לגמרי, מדוע:

  1. גמישות בהעסקה ובפיטורין – מעסיק יעדיף שיוכל להעסיק ולפטר ככל שצריך וניתן (בכפיפות לחוקיות הפיטורין כמובן), תחת להיות כבול בהסכמים או הוראות חוק דרקוניות המגבילות את חופש פעולתו.
  2. מן המפורסמות, שאצל עובדים בקביעות, ניתן לראות תופעות של אבטלה סמויה, תפקוד לקוי, עצלנות וזלזול, יותר מאשר במקומות אשר אין בהם את האופציה של קביעות.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   היכן ניתן למצוא עובדים "בקביעות"?

   ניתן למצוא עובדים בעלי קביעות ברוב מוסדות המדינה בשירות הציבורי, ברשויות מקומיות, במשטרת ישראל, בצה"ל, במשרד החינוך, אל על, בתי חולים ועוד.

   האם ניתן לפטר עובדים בעלי קביעות?

   ברמת העיקרון, התשובה הינה חיובית, כאמור, אך בשונה מפיטורים של עובד רגיל, כאן מעסיק לא יוכל לפטר עובד עם קביעות אשר נחשד בתפקוד מקצועי לקוי או בחוסר מוטיבציה, אלא רק במקרים מאוד חריגים וספציפיים ובפרוצדורות מאוד סבוכות המעוגנות בחוקים ובהוראות שונות.

   לעיתים עמידה בתנאים לפיטורי עובדים כאלה הינה פשוט בלתי אפשרית, מה שיכול להסביר את אחוזי הפיטורין המזעריים של עובדים בעלי קביעות.

   מעסיק לא יוכל לפטר עובד עם קביעות אשר נחשד בתפקוד מקצועי לקוי או בחוסר מוטיבציה

   באילו עילות ניתן לפטר עובדים בעלי קביעות? התיאוריה והמעשה

   באופן כללי, ניתן לסיים עבודת עובד בקביעות בקרות אחת מהעילות הבאות:

   1. פיטורי משמעת – על פי רוב, אין המדובר בהליך משמעתי רגיל כמו של עובדים רגילים, אלא נדרשת הרשעה במסגרת פסק דין בבית דין משמעתי בשל פעולה בלתי חוקית (למשל כמו מעילה בכספים, הטרדה מינית, זיוף וכיו"ב).
   2. פיטורי צמצום/ שיקולים כלכליים/ שיקולים ארגוניים– כאשר המבחנים לעילות אלו מאוד מצומצמים ומוגבלים בהוראות החוק.
   3. פיטורי אי התאמה מבחינה מקצועית/ אי התאמה מבחינה בריאותית.

   השלב הבא – חסמים בירוקרטיים ופרוצדוראליים

   בהנחה שמעסיק צלח את השלב הראשון והראה כי התקיימה אחת מעילות הפיטורים המתוארות לעיל (בדווקנות הנדרשת בהוראות החוק), עתה יהיה עליו לעמוד בכל התנאים/ המבחנים/ הפרוצדורות/ הבירוקרטיות הקבועים בחוקים, בהוראות ובתקנות הרלוונטיות לכל עובד ולכל משרה:

   1. האם קיים הסכם קיבוצי החל על אותו העובד?
   2. האם קיימת חקיקה ראשית / משנית / הוראות ספציפיות בעניין?
   3. האם קיים וועד עובדים? האם נדרשת הסכמתו לפיטורין? האם נדרש קיום משא ומתן עימו טרם פיטורי העובד?
   4. האם נדרש שימוע? מה ההליך?

   "קניית" עובדים בקביעות החוצה

   ארגונים / חברות / גופים רבים, אשר אמרו נואש מן המצב הקיים והבינו, כי לא יצליחו להביא לפיטורי אותם עובדים בעלי קביעות בדרך הקיימת, העדיפו "לקנות" את אותם העובדים החוצה, בדמות של חבילות פרישה "מפנקות" והעיקר, להיפטר מהם. כך ממש (!).

   בשורה התחתונה, קביעות בהגדרתה מגבילה את זכות המעסיקים לבצע שינויים כנדרש בבחינה מקצועית וכפועל יוצא מכך, גם לפטר עובדים אשר אינם מקצועיים או מתאימים דיים. אז אמנם ו"על הנייר" הפיטורין אפשריים, הרי שבפועל, כמעט בלתי אפשרי.

   *התוכן המשובץ באתר זה, אתר law4youth החוג למשפטים אנו תחליף לייעוץ משפטי, אינו מתיימר להיות מדויק, או מקיף או מעודכן. אין להסתמך על האמור, והעושה כן – עושה זאת באחריותו.

   לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף