לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

בעד ונגד שותפות עסקית

מי מכם לוקח מידי פעם שותפים? שותפים לטיול – שותפים למשחק כדורגל – וכו’… מהי שותפות עסקית? ומה אתם אומרים עליה – האם אתם בעד או נגד שותף לעסקים?

 בעד ונגד שותפות עסקית

מהי למעשה שותפות עסקית?

מדובר בהקמת עסק בין אגד בני אדם (שניים או יותר), המנהלים עסק יחדיו אשר מטרתו, ככל עסק, היא הפקת רווחים. הסדר חלוקת העסק בין השותפים אינו חייב להיות מחולק שווה בשווה ביניהם והוא נקבע על פי הסכמי חלוקה שנקבע מראש בין השותפים. מעמדן החוקי של השותפויות בישראל מוסדרות באמצעות פקודת השותפויות. להקמת עסק בשותפות ישנן יתרונות רבים אך מנגד גם מספר חסרונות בולטים, עליהם אעמוד בהמשך דברי.

יתרונותיו של הקמת עסק בשותפות עסקית הינן רבות:

ההתאגדות בשותפות מקלה על העוסקים במלאכה עם ההתמודדות בביצוע הנעת פרויקטים או מיזמים גדולים ובעלי משמעות עסקית מרחיקת לכת כלפי החברה, כאשר ספק עם בעל עסק בודד היה מסוגל להתמודד עמה. בנוסף, חלוקת כובד הנטל והאחריות נפרסת כלפי מספר אנשים, שותפים, המביאים איתם ידע שונה ומגוון, העוזר להנעת גלגלי החברה באופן שוטף ומהיר יותר. כלומר, בניגוד לבעל עסק יחיד, בשותפות עסקית ניתן כמעט תמיד למצוא שותף הפנוי לדאוג לעסקי החברה, כך שעסקיה פועלים באופן שוטף ותמידי. כמו כן, אפשרויות הפיתוח והגיוון של החברה הן רבות יותר שכן מספר ה”מוחות היצירתיים” אשר פועלים למען עתידה של החברה הינו גדול יותר. זאת ועוד, במידה והעסק החדש אינו נושא פרי, הפסדיו של העסק מחולקים כלפי כל השותפים בחברה, באופן יחסי להשקעתם, זאת בניגוד לאדם יחיד הסופג בעצמו את הפסדי החברה, שכן הוא היחיד שמשמש כערב לה. לבסוף, אם חלילה ימנע מאדם פרטי להמשיך ולנהל את החברה בכוחות עצמו, מסיבות שונות, עלולה החברה לגווע יחד איתו ולחדול מלהתקיים, ובכך ההשקעה בחברה יורדת לטמיון.

לעומת זאת, ישנם מספר חסרונות בולטים בהקמת שותפות עסקית. בניגוד לעקרון השותפות, בעסק יחיד האדם אשר מנהל את עסקיו הוא למעשה אדון לעצמו. לפיכך, הוא רשאי לעשות ככל העולה על רוחו כלפי נכסיו וכלפי הגורמים עמם הוא בא במגע, זאת על פי מיטב רצונותיו והבנתו האישית בלבד. בנוסף, במקרים רבים השותפות העסקית לא עולה יפה שכן השותפים לא רואים עין בעין בנוגע לפעילותה העסקית של החברה. חילוקי דעות אלו עלולים להביא להידרדרות הפעילות העסקית של החברה ואף לפירוקה. לבסוף, שותפות בין מספר רב של שותפים עלולה להוביל לגלגול נטל האחריות משותף אחד למשנהו, ולגרום כתוצאה מכך שהחברה תהיה ללא בעלות אמיתית בפועל שתדאג למקסום רווחיה.

במות דיון נוספות >>

עו”ד אדי סוברי (39) מנכ”ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף