לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

חידות קשות

חידות קשות – על יחסיות הקושי:

חידה קשה לאחד אולי לא תהיה קשה לאחר. הדבר תלוי במידה רבה בגילו של הפותר, בניסיונו עם חידות, בהשכלתו ובכישוריו (לא בהכרח בסדר הזה). על כן אם חידה מסוימת היא קלה בשבילכם, אל תניחו שהיא תהיה קלה לאחר. למעשה, היא יכולה להיות קשה. אולם, יש חידות שתהיינה קשות גם בשבילכם.

למרות ההקדמה על היחסיות, כשאומרים חידה קשה, יש במחשבה קושי מסוים של חידות. חידה תיחשב לקשה אם לאדם עם ניסיון בחידות יידרש כשבוע לפתור אותה, וגם אז יש סיכוי שלא יצליח.

בגלל הזמן הרב (יחסית) המושקע בחידה כזאת, רצוי מאוד שהתשובה לה תהיה רצינית. למשל, בפרק מסוים של הסדרה "סקראבס", ג'יי.די שואל את השרת אילו שני מטבעות יש שסכומם מתחבר ל- 30 סנטים, ואחד מהם אינו מטבע של 5 סנט (בארה"ב יש מטבע של 5 סנט ושל 25 סנט, כך שסכומם 30 סנטים). השרת וחבר שלו ניסו לפתור את החידה במשך זמן רב ולבסוף מצאו מטבע נדיר שיכול להשלים את הצירוף. אך התשובה של ג'יי.די הייתה יותר פשוטה – אמנם מטבע אחד אינו של 5 סנט, אך השני כן.

בחידות קשות מומלץ להימנע מתשובות כאלה, או לומר את הפתרון מיד.

חידות קשות – מנין נובע הקושי?

הקושי של חידות קשות יכול להגיע מכמה כיוונים:

א. יכול להיות שהחידה מצריכה ידע מתמטי מתקדם.

ב. יכול להיות שהיא מכילה הרבה נתונים שצריך לשבץ או שהיא דורשת ניסיונות רבים למציאת הדרך הנכונה.

ג. יכול להיות שהפתרון לחידה או שהדרך לפתרון החידה, לא קופצים מיד כששומעים את החידה. אלא יש צורך לחשוב על החידה ולהפוך בה ולתת לחידה "לשקוע במוח" לפני שניגשים לפתרון.

חידות קשות – מה התועלת בהן?

חידה קשה מביאה תועלת רבה:

1. היא מפתחת את המחשבה.

2. היא נותנת כלים לא להתייאש ולהמשיך למרות המשימה הקשה.

3. חידה קשה תורמת להערכה העצמית.

4. היא עוזרת לכם לגלות תחומי ידע (במיוחד במתמטיקה ובלוגיקה) שהיו חדשים בשבילכם.

לכן אל תנו לקושי של החידה להרתיע אתכם. ככל שהיא קשה, כך הגמול גדול יותר.

חידות קשות – דוגמא:

ישנם 12 כדורים זהים במראם ובכל התכונות חוץ ממשקלם. אחד מהם מזויף ולא יודעים איזה. גם לא יודעים אם הוא קל או כבד יותר מהאחרים. האמצעי לגילוי הוא מאזניים, שבעזרתם אפשר לדעת אם קבוצת כדורים כבדה יותר מרעותה. בתוך 3 שקילות צריך לגלות איזה כדור הוא המזויף.

הפתרון:

שקילה ראשונה: 4 כדורים מול 4.

שקילה שנייה, אם משקלם זהה: יודעים שהכדור המזויף בקבוצה השלישית. שוקלים שני כדורים שיודעים שאינם מזויפים (מקבוצה א' או ב') מול שני כדורים מקבוצה ג'.

שקילה שלישית, המשך: אם המאזניים מאוזנות אז יודעים שהכדור המזויף הוא אחד מהשניים הנותרים, ואם הן לא מאוזנות אז יודעים שהכדור המזויף הוא אחד מהשניים שנשקלו. בכל מקרה, אפשר לשקול כדור אחד מהשניים, מול כדור שיודעים שאינו מזויף, וכך לדעת אם הוא המזויף. אם לא אז מדובר בכדור האחר.

שקילה שנייה, אם קבוצה א' כבדה יותר מקבוצה ב' (למשל): מחליפים בין כדור מקבוצה א' לכדור מקבוצה ב'. בנוסף, במקום שלושה כדורים מקבוצה ב' (למשל) שמים כדורים מקבוצה ג' שיודעים שאינם מזויפים.

שקילה שלישית, אם משקלם זהה: יודעים שהכדור המזויף הוא אחד מהכדורים הקלים מקבוצה ב' שהוצאנו. לכן שוקלים כדור מול כדור. אם אחד קל יותר אז יודעים שהוא המזויף, ואם לא אז השלישי.

שקילה שלישית, אם קבוצה א' כבדה יותר: יודעים שהכדור המזויף הוא אחד מהכבדים שנשארו בקבוצה א'. לכן שוקלים כדור אחד מול שני, והשאר ידוע.

שקילה שלישית, אם קבוצה ב' כבדה יותר: יודעים שהכדור המזויף הוא אחד מהכדורים שהוחלפו בין הקבוצות. לכן שוקלים כדור אחד מהם מול כדור שאינו מזויף. אם המשקל זהה אז מדובר בכדור השני, ואם המשקל שונה אז מדובר בכדור שנשקל.

זה הפתרון. נכון קשה?

חידות קשות – סיכום:

חידות קשות הם חידות שדרוש זמן רב (יחסית) בשביל לפתור אותן. אולם אם השקעתם מאמץ, וקיבלתם פתרון (רציני), אז תרגישו הצלחה. כאשר מדובר בחידות קשות התחרות היא לא עם חבר שלכם, אלא עם עצמכם. על כן, אל תירתעו מחידות קשות. אך כן שימו לב שאתם בכלל יכולים לקוות לפתור את החידה – יש חידות שהן פשוט קשות מדי.

עו"ד אדי סוברי (39) מנכ"ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף