לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

חידות לילדים

חידות לילדים – הקדמה:

תנסו להיזכר כאשר פתרתם חידה בילדותכם. איך הרגשתם? בין אם אתם חובבי חידות מושבעים ובין אם לא פתרתם חידה מימיכם, כדאי לכם להכיר לילדיכם את עולם החידות.

חידות לילדים – למה לתת לילדים לפתור חידות?

יש כמה וכמה תועלות בנתינת חידות לילדים:

1. הילדים ייהנו מחידה.

2. חידה היא אמצעי של הילדים לחיבור עם ילדים אחרים או עם ההורים. ההורים יכולים להתחבר עם ילדיהם באמצעות מתן חידה שהם כבר יודעים את פתרונה או באמצעות ניסיון לפתור חידה כלשהי ביחד עם הילד (תלוי ביכולת פתירת החידות של ההורה ושל הילד).

3. הילדים יעבירו את הזמן באמצעות חידה.

4. חידות מפתחות מחשבה. פיתוח מחשבה הוא חשוב ביותר גם אצל מבוגרים, אך הוא חשוב שבעתיים כאשר מדובר בילדים, מפני שהמוח שלהם בתהליך עיצוב.

5. פיתוח הדמיון. ישנן חידות אשר דורשות יצירתיות (ולא רק מחשבה מתמטית) כדי לפותרן. בחלק מהמקרים לחידות אלה אין פתרון אחד ויחיד, אלא ניתן להגיע לכמה פתרונות. ישנה הסכמה בין חוקרים רבים שמומלץ מאוד לפתח את הדמיון של ילדים על מנת שלא ייקלעו לחשיבה הקופסאית שהעולם שלנו מוביל אותנו אליה.

6. מומלץ להכיר לילד את העולם של החידות כבר בתחילת דרכו בכדי שלא יירתע מכך בעתיד.

7. חידות יכולות להוות הקדמה ללימוד נושא מסוים. בצורה זו, הילדים יתחברו לנושא.

8. חידה בסוף שיעור (למשל) עשויה לגרום לילדים לזכור יותר טוב את השיעור, מפני שהם מתעסקים עם החומר בצורה חווייתית.

9. אולי התועלת החשובה ביותר שחידות יכולות להעניק לילד היא המסוגלות לא להתייאש. אם ילד עובד על חידה זמן רב ולא מתייאש ובסוף מצליח לפתור אותה, הוא ילמד שעבודה קשה משתלמת. (אך יש להקפיד שהחידות שניתנות לילד במטרה הזו לא יהיו חידות "קלוצקשס" ושהפתרון של החידות יהיה הגיוני ומשמעותי).

חידות לילדים – אילו חידות יש לתת לילדים לפתור?

לא כל החידות המתאימות למבוגרים מתאימות גם לילדים. חידה לילדים צריכה להיות בעלת המאפיינים הבאים:

א. החידה צריכה להיות ברמתם. אין טעם לתת לילד חידה קלה מדי שיצליח לפתור תוך שניות וגם אין טעם לתת לו חידה קשה מדי שלא יצליח לפתור בזמן הקרוב. לעיתים חידה עבור ילד, עבורנו היא שאלה שאנו מכירים דרך סדורה לפתרונה (הדבר נכון ביותר בחידות מתמטיות).

ב. החידה צריכה להיות מהנה. זאת בשביל שהילד ירצה לנסות לפתור את החידה ובשביל שלא יירתע מהחידות הבאות. חידה מהנה יכולה להיות חידה מצחיקה או חידה שמועברת בצורת סיפור או שיר.

ג. חשוב לתת לילידם חידות במגוון תחומים (חידות מתמטיות, חידות מילים, חידות היגיון, חידות טריוויה ועוד). זאת כדי שהילד ילמד אילו חידות מעניינות אותו וכדי לפתח בילד סוגי אינטליגנציות רבים).

חשוב!

גם אם הילד לא מצליח לפתור חידה, אין לגעור בו. הדבר רק ירתיע אותו מלנסות לפתור חידות בעתיד ויפגע בהערכה העצמית שלו. במקום זאת יש להתאים את החידה לרמתו (לא קשה מדי וגם לא קלה מדי) ולסוגי החידות שהוא אוהב.

חידה לילדים – דוגמא:

השאלה: לחוואי יש זאב, כבשה וכרוב על גדה אחת של נהר. הוא צריך להעביר את שלושתם לצד השני בעזרת סירה שיכולה לשאת רק אותו ועוד אחד מהם. אסור לו להשאיר את הזאב עם הכבשה ללא השגחתו ואסור לו להשאיר את הכבשה עם הכרוב ללא השגחתו. איך הוא עושה זאת?

הפתרון: החוואי מעביר קודם כל את הכבשה לצד השני. הזאב נשאר עם הכרוב, ולזאת אין מניעה. החוואי חוזר עם הסירה לבד, ומעביר את הזאב (או הכרוב). הוא מחזיר את הכבשה לצד הראשון כדי שלא תישאר לבד עם הזאב. בנקודה זו החוואי מעביר לצד השני את הכרוב (או הזאב – מי שנשאר). הוא חוזר לבד ומעביר שוב את הכבשה.

איזו יכולת חשיבה החידה הזאת מפתחת: חידה זו (שעשויה להיות מוכרת לכמה מאיתנו) מפתחת קודם כל את הזיכרון. בכל מהלך הילד צריך לזכור איזה בע"ח (או הכרוב) נשאר באיזו גדה ולשים לב לכך שהתנאי לא מתמלא. לחילופין, הילד יכול לשרטט את המהלכים, וזה מעודד חשיבה מסודרת. היכולת השנייה שהחידה מפתחת היא יכולת אנליטית מפני שהילד צריך להבין מהו סדר המהלכים האפשרי.

חידות לילדים – סיכום:

במאמר זה ראינו את החשיבות בכך שילדים יפתרו חידות. לכן אל תזניחו את העניין ותנו לילדיכם חידות לפתור. בצורה זו ילדיכם יפתחו את החשיבה וייהנו ואתם תוכלו להתחבר אליהם. תנו לילדיכם חידות ברמתם והשתדלו שהחידה תהיה מהנה. תנו לילדיכם מגוון חידות על מנת שהילד יפתח מגוון דרכי חשיבה ועל מנת לבדוק באילו סוגי חידות הוא מתעניין.

עו"ד אדי סוברי (39) מנכ"ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף