לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

חידות ומשמעותן

הקדמה:

חידות הן שעשועים מחשבתיים. החידות מאתגרות את הפותר אותן מבחינה מחשבתית. ניתן להניח כי העיסוק בחדות החל לפני אלפי שנים. אף התנ"ך מספר על מלכת שבא שאתגרה את שלמה בחידות. חלק מהחידות משולבות בחיים השוטפים, והן יכולות לתרום לנו.לכן כדאי להכיר, אף במעט, את נושא החידות, וזוהי מטרת מאמר זה.

אילו סוגי חידות ישנם?

כיוון שהמוח שלנו מסוגל להתמודד עם סוגים רבים של בעיות שמציגים בפניו, נוצרו סוגי חידות רבים, שלכל אחד מאפיינים משלו. קצרה היריעה מלתאר את כל סוגי החידות שיש, וזאת גם מפני שלכל סוג יש תתי סוג, אך להלן מספר דוגמאות:

1. חידות היגיון – חידות היגיון הן חידות שדורשות חשיבה אנליטית כדי לפותרן. סוג חידות זה מתחלק לכמה תתי סוג. תת סוג אחד של חידות היגיון הוא חידות נתונים. בחידות נתונים, בחידה כתובים מספר נתונים, והפותר צריך להשלים את הנתונים, על ידי תנאי השלמה, שגם הם כתובים בנתוני חידה.

תת סוג נוסף הוא חידות מתמטיות, הדומות לשאלות במתמטיקה מבית הספר. חידות אלה דורשות הצבת הנתונים בנוסחה ופתירתה. תת סוג נוסף הוא חידות היגיון "פרופר". אלה חידות שדורשות הסקת מסקנות מהנתונים שבחידה, כאשר לעיתים הנתון מתחבא בחידה.

קחו לדוגמא את החידה הידועה הבאה: אדם הולך קילומטר דרומה, קילומטר מזרחה וקילומטר צפונה והוא הגיע לאותה נקודה שממנה התחיל. מה צבע הדוב שראה? התשובה היא לבן (כי הנקודה הצפונית ביותר בכדור הארץ היא המקום היחיד שממנו אפשר ללכת קילומטר דרומה, קילומטר מזרחה וקילומטר צפונה ולחזור לאותה נקודה, ונקודה זו נמצאת בקוטב הצפוני. ליתר דיוק, תשובות נוספות יכולות להיות גם כל הנקודות שעל קווי הרוחב, שכאשר יורדים מהם דרומה מגיעים לקווי רוחב שאורכם מסביב לכדור הארץ הוא כפולות של קילומטר).

2. משחקי מילים – אלו חידות שניתנות לפתירה באמצעות הבנת משחק המילים שיוצר החידה התכוון אליו.

3. תשבצים ותשחצים – אלו חידות הדורשות הצבת מילים לפי הגדרות נתונות, כאשר הרמזים הם המילים שהפותר כבר פתר. יש מספר סוגים של תשבצים, ובהם תשבצים "רגילים" (שבהם ההגדרה מגדירה במדויק את המילה הדרושה) ותשבצי היגיון (שבהם ההגדרה מערבת משחק מילים כלשהו).

4. חידות בלשיות – אלו חידות שמספרות סיפור ומבקשות למצוא מי ביצע את הפשע. הפותר צריך לפתור חידות בלשיות על ידי מציאת סתירות בין ההצהרות של העדים ולהסיק מסקנות מהמציאות המוכרת.

5. סודוקו וקאקורו – אלו חידות שבה הפותר צריך למקם מספרים בלוח נתון, על פי תנאים מוקדמים, ובהם שאסור שיהיו שתי ספרות זהות בטור, שורה, או ריבוע כלשהו.

6. חידות טריוויה – חידות אלו בוחנות את הידע, להבדיל מדרך החשיבה, של הפותר אותן.

מדוע כדאי לפתור חידות?

חידות משפרות את המחשבה. החידות מפעילות את המוח שלנו, ובדרך זו המוח שלנו לא מתנוון (לידיעת המבוגרים שבינינו…) ואף מתפתח. לכן יש שיטות שמתיימרות לשפר אזורים ספציפיים במוח וכישורים ספציפיים של האדם (כגון ריכוז וזיכרון) באמצעות חידות ומשחקים מחשבתיים מסוגים מסוימים.

מלבד השיפור במוח, חידות גם מנעימות את זמננו. אחרי יום עמוס ניתן לשבת ולהתרגע מול חידת היגיון או תשבץ טוב ולנסות לפתור אותה. בצורה זו צרות היום יכולות להישכח ואחרי שנפתור את החידה אולי אפילו נמצא את עצמנו נהנים וגאים בעצמנו.

נוסף לזאת, חידות הן גם אמצעי של התחברות בין אנשים. ניתן לנסות לפתור חידה ביחד. באופן זה שיתוף הפעולה בין האנשים יתגבר והאנשים יבלו את זמנם אחד עם השני. כמו כן, הקרבה יכולה להיות מושגת בצורה ההפוכה – על ידי תחרות חידות. ניסיון יחידני לפתור מספר חידות ואז השוואה מי פתר יותר חידות, יכול לקרב בין סוג מסוים של אנשים.

איפה ניתן למצוא חידות?

אחרי שהבנו שכדאי לפתור חידות, יש לשאול איפה אפשר למצוא אותן. ישנם מקומות רבים שבהם ניתן למצוא חידות, אך הנה סקירה קצרה:

1. עיתונים – ברוב העיתונים המכבדים את עצמם יש מדור חידות. זהו מקור אחד לחידות היכול לספק פעילות שבועית למוח.

2. אינטרנט – האינטרנט הוא מקור בלתי אכזב של חידות מכל הסוגים. מכיוון שיש אתרים רבים המציעים חידות, לא קשה למצוא חידות באינטרנט.

3. טלוויזיה – יש תוכניות רבות בטלוויזיה המציגות חידות, והמשתתפים בתוכנית נדרשים לפתור אותן. בטלוויזיה רוב החידות הן מסוג טריוויה ודורשות ידע כללי רחב מאוד כדי להצליח בכולן.

4. ספרים וחוברות – בחנויות הספרים והפנאי יש מבחר של ספרי חידות ותשבצים. בדרך כלל, ספרי החידות מוקדשים לחידות היגיון וחידות מתמטיות, והחוברות מוקדשות לתשבצים ותשחצים.

סיכום:

חידות יכולות להועיל לנו מאוד. בין אם אנו רוצים לשפר את המוח, ליהנות או להתחבר עם אחרים, חידות יכולות להיות המענה. לאחר שהחלטנו לנסות את כוחנו בחידות, אנו יכולים למצוא אותן בעיתונים, באינטרנט, בספרים ובטלוויזיה (אך תשתדלו לא לצעוק את התשובה לטלוויזיה – זה יכול להרתיע את החברים). כשאנו פותרים חידות אנו יודעים שאנו בחברת אנשים שניסו לפתור חידות משחר ההיסטוריה.

עו"ד אדי סוברי (39) מנכ"ל אתר הפורומים המשפטיים – המענה המשפטי המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

מוביל צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.האמור במאמר זה אשר שובץ במאמרי אתר החוג למשפטים אין בהם משום המלצה ו/או חוות דעת משפטית ו/או מידע שיש להסתמך עליו. כמו כן המידע האמור לא מתימר להיות מדויק ו/או מקיף או עדכני ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: עץ.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף